Operacja plastyczna

Hewlett-Packard ujednolici interfejs aplikacji wchodzących w skład pakietu OpenView i wdroży w nich zarządzanie za pośrednictwem technologii CIM.

Hewlett-Packard ujednolici interfejs aplikacji wchodzących w skład pakietu OpenView i wdroży w nich zarządzanie za pośrednictwem technologii CIM.

Hewlett-Packard zamierza wprowadzić na rynek wiele nowych produktów z rodziny OpenView i "odmłodzić" niektóre z dostępnych dotychczas aplikacji. Ma to nastąpić w drugiej połowie br. Okazją do ogłoszenia tych informacji była odbywająca się w kwietniu br. doroczna konferencja HP OpenView Forum & Universe.

Na wierzchu i od podszewki

Najbardziej widoczne dla użytkowników mają być zmiany w interfejsie graficznym aplikacji z rodziny OpenView. Ma on być zbliżony do wyglądu programu Microsoft Outlook (z listwami skrótów i folderów). Informacje o zdarzeniach tworzone przez wszystkie aplikacje z rodziny OpenView będą mogły być przeglądane za pośrednictwem jednego modułu zarządzającego. Według HP, znacznie ułatwi to pracę z komponentami pakietu.

Rozbieżności w interfejsach aplikacji wchodzących w skład OpenView wynikają przede wszystkim z odmiennego (niż w przypadku konkurentów Computer Associates czy Tivoli) podejścia HP do budowy systemu zarządzania infrastrukturą informatyczną. CA i Tivoli opracowały produkty, które musiały odpowiadać pewnemu szkieletowi systemu zarządzania, zarówno pod względem interfejsu, jak i sposobu komunikacji. HP tymczasem produkował niezależne komponenty specjalizowane do realizacji poszczególnych zadań, zwracając mniejszą uwagę na ich spójność. Teraz firma dąży do unifikacji tych produktów.

Zmiany niewidoczne dla użytkowników wystąpią u podstaw aplikacji wchodzących w skład systemu zarządzania środowiskiem informatycznym. HP wdroży w nich obsługę technologii CIM (Common Information Model), co umożliwi bardziej elastyczną niż obecnie wymianę danych między aplikacjami pakietu i z rozwiązaniami innych producentów.

Komu, komu...

Podczas konferencji odbyła się premiera pakietu HP OpenView Manager for SAP/R3, który integruje kilka aplikacji z rodziny OpenView umożliwiających zarządzanie systemem SAP/R3. W jego skład wchodzą m.in. Network Node Manager 6.1, pozwalający na zarządzanie warstwą sieciową, IT/Operations i Perf-View, wzbogacone o specyficzne dla pakietu SAP/R3 moduły umożliwiające monitorowanie jego pracy.

Firma zamierza także do końca maja br. wprowadzić na rynek kolejny pakiet, pozwalający na zarządzanie sieciami SAN. Łączyć on będzie komponenty zarządzające siecią i pamięciami masowymi takich firm, jak EMC i StorageTek.

HP zapowiedział też wprowadzenie na rynek pakietu HP OpenView PolicyXpert 1.0 i nowej wersji Network Node Manager (NNM) 6.1. Pierwsza z tych aplikacji umożliwi definiowanie określonych wymogów jakości usług, które muszą być spełniane przez aplikacje pracujące w sieci. Oprogramowanie to będzie potrafiło rekonfigurować sprzęt sieciowy stosowany w firmach na bazie standardu Common Open Policy Services, opracowywanego przez IETF, oraz technologii zarządzania Intela. Pakiet zostanie wprowadzony na rynek w III kwartale br. Jego wyjściowa cena dla systemu Windows NT ma wynosić 21,5 tys. USD. NNM 6.1 ma być dostępny w tym samym czasie, a jego cena ma kształtować się na poziomie 5000 USD.

Wkrótce zostanie także "odmłodzony" HP OpenView Desktop Administrator, którego piąta wersja pojawi się w III kwartale br. Będzie on zawierał technologię inteligentnych agentów, umożliwiającą udostępnienie aplikacji w sieci w trybie publish and subscribe. Pozwoli też użytkownikom samodzielnie zdecydować, które aplikacje chcą zainstalować na swoich stacjach roboczych. Po wybraniu ich z listy aplikacji dostępnych w sieci, będą instalowane automatycznie bez konieczności podawania dodatkowych parametrów ze strony użytkownika. Agenty będą także odpowiadać za utrzymanie na komputerach końcowych najnowszych wersji aplikacji i automatyczne instalowanie poprawek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200