Operacja analityczna

Zespół neurochirurgów z Goeteborga używa narzędzi Business Intelligence do minimalizacji ryzyka powikłań pooperacyjnych. To pozwala zaoszczędzić środki przeznaczane na ich leczenie.

Współczesne placówki służby zdrowia wyposażone są w coraz więcej nowoczesnych urządzeń i narzędzi, bez których nie dałoby się już dzisiaj świadczyć wielu usług medycznych. Wśród nich są nie tylko coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do badań i diagnostyki obrazowej. W coraz większym stopniu zarządzanie szpitalem czy przychodnią wspomagane jest przez systemy informatyczne pozwalające lepiej i efektywniej gospodarować posiadanymi zasobami. Zakres i możliwości wykorzystania technik informacyjnych w placówkach medycznych wciąż jednak ulegają rozszerzaniu. Pokazuje to chociażby niedawne wdrożenia systemu Business Intelligence dla chirurgów wykonujących skomplikowane operacje głowy w szpitalu w Goeteborgu.

Szpital Sahlgrenska przy miejskim uniwersytecie w Goeteborgu jest największą placówką medyczną w Europie Północnej. Dysponuje 2,7 tys. łóżek i zatrudnia 17 tys. pracowników, gotowych do zapewnienia opieki ponad 700 tys. tutejszych mieszkańców. Roczny budżet szpitala wynosi około 800 mln euro.

Bezcenne wskazówki

Wszystkie informacje o pacjentach gromadzone są w sześciu nie zintegrowanych ze sobą systemach informatycznych.

Najważniejszy z nich, Melior Siemens, wykorzystywany jest przez 40% instytucji medycznych w Szwecji. "Melior jest dobry w przetwarzaniu informacji o pacjentach. Nie radzi sobie jednak, gdy trzeba np. na bieżąco monitorować i analizować koszty leczenia. A są one duże" - mówi prof. Daniel Stålhammar z Sahlgrenska University Hospital. Żeby je zmniejszyć, prof. Stålhammar wdrożył na użytek kierowanego przez siebie zespołu neurochirurgów system analityczny oparty na QlikView. Korzystający z niego lekarze zajmują się najcięższymi przypadkami uszkodzeń ludzkiej czaszki.

System został zaprojektowany tak, by analizować karty pacjentów pod kątem niebezpieczeństw, jakie mogą im grozić w następstwie operacji chirurgicznych czaszki. W czasie, gdy ranny z karetki transportowany jest na salę operacyjną, zespół chirurgów sprawdza kluczowe informacje na jego temat: jakie choroby przechodził, na co jest uczulony itd. Przetworzone w systemie analitycznym pozwalają na uzyskanie wskazówek istotnych dla przebiegu operacji. Na przykład, na co szczególnie uważać, by po operacji nie pojawiły się niebezpieczne komplikacje. Nie trzeba szukać danych w kilku rozproszonych systemach i ich ze sobą po kolei zestawiać. Wynik jest dostępny szybko na ekranie komputera. "Najważniejsze dla szpitala jest podjęcie właściwej decyzji w jak najkrótszym czasie. Od tego zależy życie albo śmierć" - podkreśla prof. Daniel Stålhammar.

Wcześniej dziesięciu na stu operowanych pacjentów cierpiało na infekcje pooperacyjne. Po wdrożeniu systemu udało się to zagrożenie w bardzo dużym stopniu ograniczyć. Pacjenci stali się bardziej bezpieczni, a szpital będzie mógł zaoszczędzić środki, które wcześniej były przeznaczane na leczenie powikłań pooperacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200