OpenSolaris bez wsparcia Oracle

Oracle nie zamierza dłużej rozwijać - przejętej wraz z Sun Microsystems - platformy OpenSolaris. Będzie koncentrować się tylko na komercyjnej, zamkniętej wersji systemu.

Koncern nie będzie udostępniać binariów innych odmian tej platformy, w tym również OpenSolaris w wersji 2010.05 i nowszych. Oracle rezygnuje też z regularnego udostępniania kodu źródłowego systemu Solaris wedle dotychczasowych zasad. Stosowne aktualizacje źródeł mają pojawiać się dopiero po udostępnieniu w pełni funkcjonalnych wersji komercyjnych. Kod źródłowy rozwojowych wersji systemu dostępny będzie wyłącznie dla partnerów Oracle w ramach sieci Oracle Technology Network. Zapowiadane jest jednak elastyczne podejście do kwestii licencjonowania fragmentów kodu.

Wedle zapowiedzi, z kodu źródłowego systemu Solaris nie znikną zapisy licencji CDDL. Mimo to Oracle nie wyklucza, że niektóre nowe rozwiązania będą licencjonowane w odmienny sposób. Niezależnie od tego zredukowana zostanie liczba publikowanych zaleceń i dokumentów technicznych. Koncern ma nadal aktywnie angażować się w działania społeczności skupionych wokół innych projektów - związanych m.in. z rozwojem serwera Apache, języka Perl i implementacji standardu OpenSSL dla środowiska Solaris.

Plany Oracle w zakresie rozwoju komercyjnej wersji platformy Solaris zakładają, że w 2011 r. na rynku zadebiutuje Solaris 11. Jeszcze w tym roku udostępniona ma zostać zaś darmowa, przeznaczona dla deweloperów platforma Solaris 11 Express. Z treści ujawnionego pisma można również wnioskować, że Solaris będzie przynajmniej częściowo rozwijany pod kątem bliższej integracji z oprogramowaniem biznesowym Oracle. Zapowiadana jest również specjalna oferta migracji do platformy Solaris 11 skierowana do komercyjnych użytkowników środowiska OpenSolaris. Przedstawiciele Oracle podkreślają też chęć kontynuowania współpracy z deweloperami zaangażowanymi w projekt OpenSolaris. Rozwijana ma być m.in. społeczność uczestnicząca w rozwoju platformy Solaris.

Decyzja o zakończeniu wsparcia dla projektu OpenSolaris ma być podyktowana m.in. ograniczonym zespołem deweloperów, którzy mieliby angażować się w rozwój bezpłatnej wersji systemów oraz wykazywać się chęcią podniesienia konkurencyjności platformy. "Popularyzacja naszych rozwiązań technologicznych ma przyczynić się do osiągnięcia celów biznesowych firmy Oracle, a nie stanowić źródło innowacyjności dla konkurentów" - czytamy w ujawnionym piśmie. Strategia koncernu zakłada bowiem, że rozwój systemu operacyjnego Solaris przyczyni się do wzrostu sprzedaży rozwiązań serwerowych przejętych wraz z Sunem oraz własnego oprogramowania Oracle. Zdaniem analityków Oracle zaczyna stopniowo realizować kompleksową strategię dotyczącą rozwiązań Sun Microsystems. Zapowiadany niedawno plan rozwoju serwerów SPARC, konsolidacja sieci partnerskiej oraz oskarżenia wobec Google w sprawie implementacji języka Java, to dopiero początek działań.

Członkowie społeczności zaangażowanej w rozwój systemu OpenSolaris zapowiadają jednak kontynuowanie prac rozwojowych niezależnie od koncernu Oracle w ramach innego projektu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200