OpenSUSE jeszcze bardziej otwarty

Projekt openSUSE staje się bardziej otwarty z chwilą udostępnienia nowego wydania zawierającego zmiany w obszarze licencjonowania, które mają ułatwić redystrybucję tego systemu operacyjnego.

Do tej pory z bezpłatnym systemem operacyjnym openSUSE związana była standardowa umowa licencyjna i zawierał on elementy oprogramowania firmowego - głównie Adobe Acrobat i Sun Java - co utrudniało redystrybucję oprogramowania open source. OpenSUSE 11.1 zawiera zmodyfikowaną licencję, eliminującą niektóre prawne utrapienia, a także nie zawiera oprogramowania firmowego, które teraz trzeba będzie sprowadzać oddzielnie.

Nowa wersja została też po pierwszy zaprojektowana z wykorzystaniem platformy OpenSUSE Build Service, która jest dostępna zewnętrznie. Ta możliwość pozwoli użytkownikom przekazywać potencjalne zmiany do openSUSE, zachęcając do większej współpracy nad tym projektem, a to umożliwi Novellovi szybszy rozwój dystrybucji open source Linuksa. Wiele z takich usprawnień może ostatecznie znaleźć się w SUSE Linux Enterprise, który bazuje na bezpłatnej wersji open source.

OpenSUSE 11.1 jest pierwszym uaktualnieniem od czerwca br. i zawiera takie uaktualnienia, jak ulepszone wsparcie dla kamer wideo, najnowszą wersję OpenOffice.org, ulepszenia w systemie administrowania i instalacji oraz uaktualnienia w dwóch głównych środowiskach desktopowych używanych z openSUSE.

Nowa wersja pakietu biurowego to edycja Novella OpenOffice.org 3.0. YaST, system administracji i instalacji openSUSE, zawiera lepsze wsparcie dla drukarek oraz moduły, które okresowo wykonują kontrole bezpieczeństwa w celu wykrywania potencjalnych problemów i sugerują kroki zaradcze.

Ulepszenia w środowisku desktopowym GNOME obejmują nowego klienta komunikatora i uaktualniony menadżer plików Nautilius, a także narzędzia do edycji i zarządzania zdjęciami. Środowisko KDE zawiera uaktualniony menadżer plików Dolphin, mechanizm zarządzania zasilaniem i integrację z OpenStreetMap, usługą podobną do MapQuest i Google Maps.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200