OpenMail dla NT

Firma Hewlett-Packard poinformowała, że pracuje nad nową wersją swojej platformy komunikacyjnej OpenMail.

Firma Hewlett-Packard poinformowała, że pracuje nad nową wersją swojej platformy komunikacyjnej OpenMail.

Przeznaczona jest ona dla systemu operacyjnego Windows NT i z pewnością będzie dużym zagrożeniem dla zapowiadanego, lecz jeszcze nie wprowadzonego na rynek produktu Microsoftu - Exchange.

Jak na razie OpenMail obsługuje kilka wersji systemu operacyjnego Unix. Na ubiegłorocznych targach E-mail World, które odbywały się w Palo Alto, Hewlett-Packard zapowiedział wprowadzenie na rynek windowsowej wersji swojego produktu. Wersja dla NT ma być dostępna na rynku już w czerwcu tego roku.

Nie ma wątpliwości co do tego, że produkt ten będzie konkurencyjny w stosunku do Exchange Server'a firmy Microsoft, którego premiera zapowiadana jest jeszcze na I kw. tego roku.

"Fakt, że HP przenosi OpenMaila także na platformę NT, jest istotny dla wszystkich klientów pracujących w środowiskach heterogenicznych" - powiedział Gary Rowe z Rapport Communication - "Siła OpenMaila polega na tym, że jest on platformą komunikacyjną, do której coraz częściej próbują się dostosowywać inni producenci".

Analitycy podkreślają, że jeżeli OpenMail na Windows NT będzie tak dobrze skalowalny jak na innych platformach systemowych to będzie on z pewnością dużym zagrożeniem dla Exchange Microsoftu.

"Microsoft widzi obecnie w HP swojego największego rywala na rynku produktów komunikacyjnych" - mówi David Ferris, prezes Ferris Research z San Francisco - "Przykład tego jak skalowalne są produkty HP widzimy już na innych platformach. Nikt jednak nie wie jak ze skalowalnością będzie sobie radził Exchange".

OpenMail w natarciu?

Wprowadzenie OpenMail dla NT może mieć też taki efekt, że wielu klientów korporacyjnych zamiast zakupić Exchange'a jako podstawowy serwer komunikacyjny dla sieci Windows NT, wybierze produkt Hewlett-Packarda. Co więcej, HP nie dokona zwykłego przeniesienia OpenMaila na platformę NT, ale zamierza go także zintegrować w taki sam sposób z systemem operacyjnym w jaki robi to Microsoft z Exchange'em.

"Przewagą nowej wersji platformy komunikacyjnej HP ma być fakt, że zostanie ona zintegrowana z systemem OpenView służącym do zarządzania siecią" - poinformowali na E-mail World przedstawiciele Hewlett-Packarda.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200