OpenFlow i sieci sterowane programowo

W październiku br. odbędzie się Open Networking Summit - pierwsza, współorganizowana przez ONF międzynarodowa konferencja poświęcona sieciom sterowanym programowo i technologii OpenFlow.

Pierwsza konferencja poświęcona technologiom sieci sterowanych programowo SDN (Software-Defined Networks) oraz protokołowi OpenFlow ma odbyć się na uniwersytecie Stanford 17-19 października br. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele organizacji ONF (Open Networking Foundation) oraz należących do niej firm, takich jak Cisco, Facebook, Microsoft, Verizon itd.

"Sieci sterowane programowo to technologia, która zrewolucjonizuje systemy komunikacyjne każdego typu: stosowane w korporacjach, centrach danych i przez dostawców usług" - mówi z tej okazji Guru Parulkar, dyrektor Stanford Clean Slate Research Program. A zdaniem niektórych specjalistów, OpenFlow to obecnie jedna z najbardziej interesujących, nowych technologii sieciowych.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Protokół OpenFlow jest opracowywany w ramach projektu open source zainicjowanego 6 lat temu wspólnie przez pracowników uniwersytetów Stanford i Berkeley. Prawie 3 lata temu po raz pierwszy zaprezentowano prototypowe sieci pracujące przy wykorzystaniu tego protokołu. Natomiast w marcu br., przy wsparciu wielu znanych firm, powstała organizacja Open Networking Foundation, której zadaniem jest wsparcie rozwoju technologii SDN i opracowywanie otwartych standardów. A już w maju tego roku na konferencji Interop niektórzy producenci zaprezentowali pierwsze rozwiązania wykorzystujące OpenFlow.

Testy i wdrożenia OpenFlow

Pojawiają się zachęcające informacje o wynikach praktycznych testów OpenFlow. Jedną z firm, która już zdecydowała się na wdrożenie systemu wykorzystującego tę technologię, jest Genesis Hosting Solutions. Jej oparty na OpenFlow system działa od lutego br. Genesis wykorzystuje dwa kontrolery NEC ProgrammableFlow zarządzające dwoma 48-portowymi przełącznikami z interfejsami Gigabit Ethernet obsługującymi 2500 maszyn wirtualnych.

"W porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami, sieć jest łatwiejsza w konfiguracji dużej liczby VLAN, pozwala na tworzenie redundantnych połączeń i umożliwia elastyczne wprowadzanie modyfikacji zależnie od bieżących potrzeb" - mówi Eric Miller, dyrektor Genesis. "Jak dotąd system dobrze się sprawdza i pracuje zgodnie z obietnicami" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200