OpenBSD już ze wsparciem dla Qualcomm Snapdragon X Elite

Jeden dzień po premierze OpenBSD udostępniło wstępne wsparcie dla komputerów z najnowszymi układami ARM od Qualcomm.

OpenBSD to popularny system operacyjny typu UNIX, który oparty jest na otwartym kodzie źródłowym. Można go zainstalować na prawie każdym systemie operacyjnym.

Laptop Lenovo z procesorem Snapdragon X Elite od Qualcomm
Źródło: lenovo.com

Laptop Lenovo z procesorem Snapdragon X Elite od Qualcomm

Źródło: lenovo.com

Oprogramowanie jest już kompatybilne z najnowszymi komputerami opartymi o procesory Snapdragon X Elite od Qualcomm wykorzystujące architekturę ARM.

Zobacz również:

  • Qualcomm ma pomysł na fragmentację Androida
  • DaVinci Resolve w pełni kompatybilne z Snapdragon X Elite

Patrick Wildt, programista OpenBSD i Arm, potwierdził, że udało mu się uruchomić OpenBSD na Lenovo Yoga Slim 7, laptopie z procesorem Snapdragon X Elite.

Obecnie, podczas gdy oficjalna strona migawek OpenBSD nie wymienia Snapdragona X Elite jako obsługiwanego SoC, najnowsze migawki, które można pobrać, zostały utworzone po wprowadzeniu zmian i dodaniu kompatybilności, a konkretnie 20 czerwca o 16:23 ET. Warto zaznaczyć, że mowa o wstępnej kompatybilności. Cały czas mogą występować błędy, luki w zabezpieczeniach lub wycieki wydajności.

Istotny jest fakt, że wsparcie pojawiło się zaledwie dzień po premierze laptopów oraz oznacza ono, że w przyszłości możliwe będzie instalowanie systemów innych niż Windows 11 na laptopach opartych na procesorach Qualcomm Snapdragon X Elite.

W przyszłości powinny pojawić się specjalne wersje popularnych dystrybucji Linuxa zoptymalizowane pod architekturę ARM i wykorzystujące najnowsze procesory Snapdragon X Elite. Qualcomm aktualnie nie wypowiedział się jeszcze na temat udostępnienia oficjalnych sterowników dla systemów z rodziny Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200