Open Office zyskuje uznanie MEN

W specjalnym komunikacie Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało, że oprogramowanie biurowe Open Office może być z powodzeniem wykorzystywane w instytucjach oświatowych. Według wielu osób datowane na 17 lipca oświadczenie może stać się początkiem szerszej dyskusji na temat wykorzystania otwartego oprogramowania w instytucjach publicznych.

W opublikowanym oświadczeniu MEN oficjalnie uznaje udostępniany na licencji open source pakiet oprogramowania biurowego za produkt dojrzały, spełniający wymagania instytucji naukowych w zakresie działań edukacyjnych, jak również w celach administracyjnych. Oprogramowanie Open Office "może z powodzeniem zastępować stosowane do tej pory oprogramowanie komercyjne, dając znaczne oszczędności środków przeznaczanych na opłaty licencyjne za korzystanie z większości dostępnych typów oprogramowania biurowego" - czytamy w oświadczeniu. Według przedstawicieli MEN poza funkcjonalnością oprogramowania istotne są również kwestie ekonomiczne związane głównie z brakiem konieczności ponoszenia opłat licencyjnych. "Środki zaoszczędzone, dzięki zastosowaniu bezpłatnego oprogramowania biurowego, będą mogły zostać przeznaczone na rozwój oprogramowania edukacyjnego, realizację projektów upowszechniania rozwiązań informatycznych w dydaktyce oraz projekty e-learningowe" - napisano w oświadczeniu.

Z oficjalnego komunikatu wynika, że rekomendacja MEN jest elementem realizacji programu eEurope. Inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim zagwarantowanie tzw. "cyfrowej piśmienności" społeczeństwa europejskiego, a także promocję różnego rodzaju zastosowań sieci Internet oraz nowoczesnych technologii IT. Jednak zdaniem wielu osób MEN dostrzegł korzyści wynikające ze stosowania oprogramowania open source na skutek prowadzonej od zeszłego roku szkolnego akcji "WiOO w Szkole". Projekt ten ma na celu m.in. upowszechnienie wolnego i otwartego oprogramowania w szkołach, jako bardziej elastycznego i tańszego. Podczas poprzedniego roku szkolnego prezentacje poświęcone oprogramowaniu open source prowadzono w niemal 100 szkołach z całej Polski.

Komunikat MEN jest dostępny pod tym adresem.

Czytaj też:

Profesor Podcast

Nowe pokolenie informatyków

Studia informatyczne nie zamawiane

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200