Omówienie wyników

Testowane urządzenia można zaklasyfikować na wiele różnych sposobów. Są to przede wszystkim napędy, które do komunikacji ze współpracującym komputerem korzystają z interfejsu SCSI (co wiąże się z wydatkiem za najprostszą kartę ISA-SCSI ok. 1000 zł - wyjątkiem jest nieco tańszy adapter firmy Iomega), oraz korzystające z łączy IDE (w tym EIDE i IDE/ATAPI) lub ze złącza równoległego.

Testowane urządzenia można zaklasyfikować na wiele różnych sposobów. Są to przede wszystkim napędy, które do komunikacji ze współpracującym komputerem korzystają z interfejsu SCSI (co wiąże się z wydatkiem za najprostszą kartę ISA-SCSI ok. 1000 zł - wyjątkiem jest nieco tańszy adapter firmy Iomega), oraz korzystające z łączy IDE (w tym EIDE i IDE/ATAPI) lub ze złącza równoległego.

Przewaga napędów używających interfejsu SCSI jest bezprzeczna - są to napędy szybsze (zob. rezultaty testu szybkości zapisu i odczytu danych), ich instalacja w środowiskiu Windows 95 nie jest skomplikowana, a jedna karta SCSI może zarządzać łańcuchem 7 urządzeń SCSI różnego typu, jak skanery, napędy CD.-ROM, streamery i inne. Dzięki swojej szybkości i możliwości łączenia wielu urządzeń do jednego PC standard SCSI jest zwykle używany do zadań profesjonalnych. Łączy się to z niemałymi kosztami na zakup adaptera SCSI. Źeby uniknąć wprowadzenia w błąd Czytelników nie korzystających z urządzeń SCSI, przy porównaniu właściwości napędów dyskowych rozgraniczyliśmy testowane urządzenia na pracujące z interfejsem SCSI i te, które można dołączyć do praktycznie każdego PC za pośrednictwem interfejsu IDE czy równoległego.

Pierwsze miejsce w kategorii urządzeń SCSI zajęły: napęd Zip/SCSI i napęd MCD 540 GB Nomai. O przewadze napędu Zip nad konkurencyjnymi produktami zaważyła względnie niska cena i szybka praca przy wykorzystaniu dyskietek 100 MB. Ciekawa jest też oferta Cadena Systems, która oferuje napęd MCD 540 MB Nomai - zdecydowanie wyróżnia się pod względem szybkości pracy spośród innych urządzeń SCSI, nie jest drogi, a jednocześnie korzysta z dysków o dużej pojemności 540 MB. Dalsze miejsca w rankingu zajęły napędy bardziej profesjonalne - Jaz (dysk 1 GB) i APEX (dysk 5.25", 4.6 GB). O ile Jaz korzysta z dysków magnetycznych, narażonych na zewnętrzne pola magnetyczne czy podwyższoną temperaturę otoczenia, to dyski APEX, jako magnetooptyczne, są prawie niezniszczalne, a jednocześnie cena zapisu jednego megabajta jest kilka razy niższa w porównaniu do dyskietek Jaz. Przy pojemności ponad 4 GB napędy APEX mogą być racjonalnym zakupem do sporządzania kopii zapasowych w sieciach lokalnych. Jaz też nie jest zgodny wstecz z żadnym innym nośnikiem pamięci masowej, zaś APEX może korzystać z kaset 2,6 GB, używanych wcześniej w napędach Vertex firmy Pinnacle. Przykładem innych rozwiązań, które korzystają z 3,5" dysków magnetooptycznych są zminiaturyzowane urządzenia Fujitsu (kolejne miejsce w rankingu napędów w kategorii SCSI zajął napęd M2513/SCSI 640 MB). Najprawdopodobniej przyszłość zastosowań do zapisów archiwalnych należeć będzie do następców napędów CD-ROM - dysków DVD, które już dzisiaj oferują pojemność 4,7 GB.

Druga kategoria omawianych urządzeń to te, które bez dodatkowych nakładów można dołączyć do praktycznie każdego komputera PC. Dotyczy to napędów wyposażonych - podobnie jak większość dostępnych na rynku komputerów PC - w interfejs IDE lub w popularne łącze równoległe. Najszybszym urządzeniem w tej kategorii jest miniaturowy dysk twardy MD2, dołączany do komputera lub notebooka za pośrednictwem gniazda równoległego. Nie jest to wynik całkowicie jednoznaczny. Omawiane w bieżącym porównaniu urządzenia korzystają w większości z dysków lub kaset - jedynym wyjątkiem jest napęd MD2. Na nim możemy zapisać tylko tyle danych, ile zmieści się na niewymienialnych talerzach dyskowych. Biorąc pod uwagę koszt zapisu jednego megabajta danych, napęd MD2 należy zaliczyć do najdroższej metody przechowywania danych. Dlatego też nie jest to urządzenie, które powinno się stosować do przechowywania danych - właściwym zastosowaniem dla MD2 jest raczej przenoszenie danych między np. komputerem w pracy a komputerem w domu lub rozszerzenie pojemności wykorzystywanego w podróży notebooka.

Kolejne miejsca w rankingu napędów dla typowych komputerów PC zajął napęd Zip - mimo nie najszybszej pracy, jest to urządzenia praktyczne - wynika to m.in. z łatwości instalacji, niewielkich rozmiarów i małej wagi, co pozwala na łatwe przenoszenie napędu. Kolejne miejsce zajął zminiaturyzowany napęd Fujitsu M2513, korzystający z 3,5" dysków magnetooptycznych 230 MB. Dla użytkowników, którzy dysponują w komputerze wolną, 3,5" wnęką i interfejsem IDE/ATAPI, napęd Fujitsu może być właściwym rozwiązaniem, tym bardziej że dyski magnetooptyczne są praktycznie niezniszczalne. Porównanie zamyka napęd LS-120 opracowany przez Matsushita (Panasonic), Compaqa i 3M (Imation). Jest on produkowany m.in. przez firmę OR-Technology. Podobno sprzedano już ok. miliona napędów, które korzystają z nowych dyskietek 120 MB, a jednocześnie pozwalają na współpracę z tradycyjnymi dyskietkami 1,44 MB i 780 KB. Wbudowanie w komputer napędu LS-120 zainteresowało już kilku największych producentów komputerów PC na świecie z firmą Compaq na czele.

LS-120 jest napędem, który można dołączyć do interfejsu IDE - niestety nie zawsze pasuje jako napęd, z którego można uruchomić system operacyjny (w przypadku starszych modeli płyt systemowych). Jako fabrycznie zainstalowany napęd w komputerach PC jest rozwiązaniem doskonałym, które zaczyna rywalizować popularnością z napędem Iomega Zip. Trudno obecnie przewidzieć, czy LS-120 przyjmie się jako obowiązujący standard. Ale przecież jeszcze nie tak dawno nikt nie przypuszczał, że np. napędy CD-ROM tak szybko staną się obowiązującym elementem wyposażenia każdego PC.


TOP 200