Olivetti wciąż sprzedaje

Polski oddział Olivetti nadal będzie sprzedawał komputery PC tej marki.

Polski oddział Olivetti nadal będzie sprzedawał komputery PC tej marki.

Pod koniec stycznia br. włoska Olivetti Group sprzedała dział zajmujący się produkcją komputerów PC. Olivetti Personal Computers zostało przejęte przez grupę kapitałową Piedmont International. Transakcja o wartości szacowanej na 250-300 mld lirów (160-190 mln dolarów) ma być sfinalizowana do końca lutego br. Olivetti Group zamierza objąć 10% udziałów w Piedmont. Według Christiano Pinzautti, dyrektora generalnego Olivetti Solutions Polska, jedynego przedstawiciela Olivetti Group, firma nadal zamierza sprzedawać komputery PC w Polsce.

Piedmont zapewnił, że nadal będzie produkował komputery w fabryce Olivetti w Scarmagno we Włoszech, którą będzie wynajmował przez najbliższe cztery lata od dotychczasowego właściciela. Jednym z największych odbiorców komputerów produkowanych przez tę firmę ma zostać Olivetti Solutions (Olsy) - spółka niezależna od 1 stycznia 1997 roku, wcześniej stanowiła dział Systems & Solutions w Olivetti Group. Olivetti Solutions rozpoczęła również działalność w Polsce. "Olsy zająć się ma sprzedażą szeroko pojętej technologii informatycznej i usług dla naszych tradycyjnych klientów, m.in. banków, administracji publicznej i telekomunikacji. Odpowiedzialni będziemy także za serwis oferowanego przez nas sprzętu, w tym także komputerów" - mówi Christiano Pinzautti, dyrektor generalny spółki, poprzednio dyrektor generalny Olivetti S.A. w Polsce.

Pod koniec ubiegłego roku Olivetti odkupiła 49% udziałów należących do tej pory do polskich partnerów firmy i obecnie jest w 100% firmą o kapitale zagranicznym. Według danych Olivetti, w 1996 r. firma sprzedała w Polsce komputery za 2,5-3 mln USD. Według analityków Dataquest, firma Olivetti Personal Computers w 1996 r. miała 3,5% udział w sprzedaży komputerów na rynku europejskim, a we Włoszech wyniósł on 13,4%. Przychody Olivetti Group w zeszłym roku wyniosły 8,3 bln lirów (o 16% mniej niż rok wcześniej). Firma odnotowała w tym czasie stratę w wysokości 800 mld lirów.


TOP 200