Olivetti rezygnuje z PC

Amerykańska firma Centenary jest zainteresowana odkupieniem od włoskiej Olivetti działu PC.

Amerykańska firma Centenary jest zainteresowana odkupieniem od włoskiej Olivetti działu PC.

Jak podało włoskie czasopismo Panorama, włoska spółka Olivetti SpA zawarła porozumienie z amerykańską firmą Centenary, dotyczące sprzedaży działu komputerów osobistych. Centenary specjalizuje się w wykupywaniupodupadających firm w celu ich restrukturyzacji. Olivetti odmówiła skomentowania informacji opublikowanych przed tygodniem we włoskiej prasie.

Sprzedaż warunkowa

Panorama podaje także, w artykule rozesłanym do większości agencji prasowych, że Roberto Colaninno, dyrektor wykonawczy w Olivetti, zamierza poinformować o podpisaniu umowy jeszcze przed końcem br. W październiku br. po raz pierwszy przedstawiciele firmy wspominali o zamiarze sprzedaży działu PC.

Potencjalny kupiec będzie musiał jednak spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest utrzymanie obecnego poziomu produkcji w fabryce w Scarmagno (północne Włochy). Ponadto firma, która przejmie dział komputerów osobistych należących do Olivetti, będzie musiała ściśle współpracować nad prowadzonymi badaniami z dotychczasowym jego właścicielem.

Nie tylko PC

Olivetti powiadomiła także o sprzedaży niemieckiemu Mannesmann AG 8,26% udziałów w spółce Omnitel Sistemi Radiocellulari (OSR), która posiada 70% udziałów w Omnitel Pronto Italia - włoskim operatorze telefonii komórkowej. Wartość transakcji szacuje się na 432,5 mld lirów. 93% tej sumy, tj. 404 mld lirów, zostanie zapłacone jeszcze w br. Pozostałych 7% w dwóch ratach w - 1997 i 2001 r. Nie zmieniło to jednak dominującej pozycji Olivetti w OSR. Wciąż posiada ona 50,74% udziałów. Mannesmann jest już udziałowcem w Omnitel Pronto Italia, posiadając 30% akcji tej spółki.

Jak stwierdził Carlo De Benedetti, były prezes i wciąż największy udziałowiec w Grupie Olivetti, sprzedaż części akcji operatora powinna rozwiązać kłopoty finansowe firmy, jak również umożliwić jej koncentrację na dwóch najbardziej obiecujących obszarach działalności - telekomunikacji i usługach informatycznych.


TOP 200