Olimpijska infrastruktura

Budowa i obsługa infrastruktury informatycznej Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi była największym sportowym kontraktem IT na świecie. W projekt zaangażowanych było 3000 osób na całym świecie, dokładnie tyle, ilu sportowców wystartowało na olimpiadzie.

Olimpijska infrastruktura

Informatycznej obsługi Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich podjął się Atos, firma obecna w 52 krajach, specjalizująca się w usługach konsultingowych, integracji systemów oraz w outsourcingu procesów biznesowych. Międzynarodowy Komitet Olimpijski powierzył jej rolę dostawcy technologii Informatycznych do 2024 r.

Przed rozpoczęciem igrzysk w Soczi Atos dostarczył kluczowe systemy informatyczne, które umożliwiły rozegranie zawodów i sprawne przekazywanie relacji do kibiców na całym świecie. Z raportów wynika, że zastosowane systemy nie odnotowały żadnej istotnej awarii.

Po raz pierwszy w historii igrzysk Atos zastosował pełną wirtualizację we wszystkich centrach danych, redukując liczbę serwerów o 40% w porównaniu do olimpiady Vancouver w 2010 r. Stworzony przez firmę system transmisji treści wideo (OVP) dla olimpijskiego serwisu nadawczego umożliwił użytkownikom z 91 krajów oglądanie na żywo transmisji ze wszystkich wydarzeń. Widzowie obejrzeli i wysłuchali 660 tys. godzin transmisji. W usłudze VOD udostępniono 278 wydarzeń uzupełnionych o szczegółowe statystyki. Zebrano i opracowano także szczegółowe dane każdego z 5500 rywalizujących sportowców.

Dostarczone przez Atos rozwiązania umożliwiły przekazanie informacje w czasie rzeczywistym do 9500 akredytowanych redakcji oraz do 200 tys. innych użytkowników biznesowych. Ocenia się, że przekazywane wyniki były łącznie dostępne na 8 mld urządzeń na całym świecie, m.in. na telewizorach, komputerach, urządzeniach mobilnych. Każdego dnia zidentyfikowano i zneutralizowano ponad 5 mln wydarzeń zagrażających bezpieczeństwu IT.

„Możemy oficjalnie powiedzieć, że wspólnie osiągnęliśmy wielki sukces. To są najbardziej cyfrowe Zimowe Igrzyska Olimpijskie w historii dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak: big data, cloud, social collaboration i mobility. Zapewniliśmy najwyższą jakość i bezpieczeństwo świadczonych usług, poświęcając tysiące godzin na wdrożenie najnowszych technologii. Motto „Dzisiaj dla Igrzysk Olimpijskich, jutro dla Ciebie” pokazuje pełnię naszych możliwości” – stwierdził Dariusz Baran, zarządzający polskim oddziałem Atos SE.

Rozwiązania z biznesu na paraolimpiadę

Od strony technologicznej jeszcze większe wyzwanie stanowi obsługa Igrzysk Paraolimpijskich, w których startują sportowcy niepełnosprawni. Atos, który zatrudnia osoby z rozmaitymi dysfunkcjami, dobrze rozumiał ich potrzeby.

Czytniki ekranowe, lupy, narzędzia do rozpoznawania mowy oraz niezwykłe urządzenia, takie jak klawiatury jednoręczne i mocowane na głowie wskaźniki umożliwiające naciskanie przycisków, mogą pozornie nie pasować do środowiska korporacyjnego, lecz dążenie do standaryzacji tworzonych technologii wspomagających ułatwia ich wdrażanie na innych polach. Dzięki czemu paraolimpiada skorzystała z rozwiązań przetestowanych już przez dostawcę.


TOP 200