Olimpijska infrastruktura

Olimpijska infrastruktura
Wyzwania, przed jakimi staje dostawca rozwiązań IT przy tego typu imprezie, dotyczą wielu rożnych obszarów. W przypadku olimpiady istotnym problemem jest zawsze kwestia bezpieczeństwa stosowanych rozwiązań. Dotyczy ona także bezpieczeństwa informatycznego. Według Jakuba Chmielewskiego z Global Security Services ATOS dostawca rozwiązań do organizacji igrzysk olimpijskich musi brać pod uwagę dwa rodzaje ryzyka: technologiczne i polityczne. Z punktu widzenia technologii wielkim wyzwaniem jest samo zapewnienie stałych i nieprzerwanych transmisji, co wymaga także zdolności odparcia ewentualnych ataków hakerskich. Tu właśnie organizator olimpiady oraz wspierający go dostawca mają dużo bardziej skomplikowane zadanie niż firmy i typowe organizacje. W przypadku igrzysk dużo większe jest ryzyko ataków motywowanych politycznie, które w tym roku było bardzo wysokie ze względu na konflikt na pobliskiej Ukrainie.

Niezakłócona praca dostarczonych technologii i rozwiązań była efektem wielu miesięcy pracy jeszcze przed uroczystym otwarciem olimpiady. Zwłaszcza że w tym okresie trwają już przygotowania. Przyjmowane są np. akredytacje, co wymaga wcześniejszego uruchomienia wielu istotnych systemów, które nie tylko zapewnią wsparcie dla procesu, ale także zagwarantują bezpieczeństwo przy przetwarzaniu i składowaniu danych osobowych. Pomocne okazały się także doświadczenia, jakie Atos zdobył, analizując przypadki zagrożeń bezpieczeństwa na poprzednich olimpiadach.

W Soczi nie odnotowano żadnych istotnych zakłóceń, choć były to pierwsze igrzyska, w których na tak szeroką skalę wykorzystano technologie chmurowe i mobilne, często zresztą te środowiska, jak w przypadku sieci intranetowej dostępnej na platformie mobilnej pobierającej dane o wynikach rozgrywek z chmury.

Z relacji osoby bezpośrednio biorącej udział w pracach nad transmisją z Igrzysk w Soczi Anny Jagielskiej Project Coordinator, Atos Polska dowiadujemy się, że: „Współpraca w międzynarodowym otoczeniu zarówno z inżynierami, ekspertami w dziedzinie Major Events z Atosa, jak i przedstawicielami Międzynarodowych Komitetów Organizacyjnych to wyzwanie, do którego zostałam przygotowana w GDC Europe we Wrocławiu. Największym technologicznym osiągnięciem w trakcie Igrzysk było zintegrowanie partnerów, takich jak Omega czy Rostelecom, by umożliwić przekaz wyników dla reporterów i widzów w czasie rzeczywistym. Igrzyska Olimpijskie to wydarzenie, które w sferze IT nastawione jest głównie na multimedialne wideotransmisje. Dbaliśmy, aby broadcasterzy mogli bez problemów pracować nad relacjami telewizyjnymi”.

Zarządzany przez Atosa Commentatory Information System zapewniał dziennikarzom dostęp do wyników w kilka sekund. Igrzyska Olimpijskie to projekt, przy którym nie ma mowy o przesunięciu terminu. Przez kilka lat odbywają się prace przygotowawcze i testy, by w trakcie trwania Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich wszystko funkcjonowało perfekcyjnie. Warto zaznaczyć, że same prace konstrukcyjne nad obiektami trwały jeszcze na dwa miesiące przed olimpiadą, przez co plany musiały być spontanicznie modyfikowane.

Dyrektor wrocławskiego centrum Global Delivery Europe Piotr Krzysztofik mówi o Atosie: „Dajemy naszym pracownikom możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach, w których mogą poznać najnowsze trendy w technologiach, ale także przeżyć wspaniałą przygodę, poznać nowe miejsca i ludzi na całym świecie. Nagroda GPtW przyznana po raz trzeci z rzędu w tym roku dla Atos Polska potwierdza, że jesteśmy unikalnym pracodawcą na rynku wrocławskim”. Niech mój wyjazd na projekt w Sochi będzie potwierdzeniem tych słów.


TOP 200