Olimpiada w Sydney i IBM

Sydney, największe miasto Australii, zostało wybrane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski na gospodarza letniej olimpiady w 2000 roku. Spory udział w tym sukcesie miała nieoczekiwanie... technika multimedialna IBM.

Sydney, największe miasto Australii, zostało wybrane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski na gospodarza letniej olimpiady w 2000 roku. Spory udział w tym sukcesie miała nieoczekiwanie... technika multimedialna IBM.

Ofertę Sydney przedstawiono członkom Komitetu Olimpijskiego za pomocą komputerów PS/2. Prezentację, nazwaną Sydney 2000, przygotował Ian Mulligan z firmy Andersen Consulting. Interaktywny system sterowany za pośrednictwem dotykowego ekranu został zainstalowany na IBM Ultimedia 386 i przygotowany w taki sposób, aby użytkownik mógł siegać do informacji w wybranej przez siebie kolejności.

Prezentacja złożona z wideo, tekstu i obrazów statycznych przekazywała takie informacje o Sydney i Australii jak warunki atmosferyczne w tej strefie klimatycznej oraz samą ofertę olimpijską na którą złożył się harmonogram, poszczególne wydarzenia oraz powszechne wsparcie ludności. Złożony system nawigacji, oparty na wykorzystywaniu kolorowych kodów i aktywnych przycisków pozwalał na poruszanie się po 5 poziomach danych w kolejności określonej przez użytkownika. Aktywne przyciski znajdują się wszędzie: wystarczy wskazać na obrazek, czy na cokolwiek innego, aby od razu otrzymać informacje w pożądany sposób. Nic dziwnego, że pokazy nie tylko przyciągnęły uwagę publiczności, ale także przekonywująco zademonstrowały Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu zalety Sydney jako miasta przyszłych Igrzysk Olimpijskich.

Firma Andersen Consulting przygotowała prezentację korzystającz zestawów narzędzi dostarczonych przez IBM Australia: Audio Video Connection (AVC) i Digital Video Interactive (DVI). Technologia DVI, opracowana przez IBM i Intela, umożliwia korzystanie z wideo możliwie najwyższej jakości i wierności. W trakcie prezentacji wideo na ekran jest przesyłane do 22 Mbitów/sek. informacji, co odpowiada 25 ramkom wizyjnym. DVI umożliwia także zapamiętywanie informacji wizyjnej w postaci cyfrowej na dysku, CD-ROM'ie lub dysku optycznym umożliwiając tym samym szybką wymianę nośnika.

Oto co o swoim programie powiedział Ian Mulligan w czasie konferencji prasowej po odniesieniu sukcesu przez Sydney:

"W czasie opracowywania prezentacji jedynym pakietem oprogramowania wykorzystującym wszystkie możliwości DVI był zestaw narzędziowy AVC. Ponadto, ponieważ pakiet AVC jest bardzo łatwy w użyciu, to możliwe było przygotowanie prezentacji w przeznaczonym na to czasie 5 tygodni. ...

Prezentacja zrobiła wrażenie na wszystkich, nawet na ludziach z innych miast starających się o organizację Olimpiady. Najbardziej zdumieni byli organizatorzy z Berlina. Nie sądzili, że możemy mieć taką technikę w Australii. ...

Jedyny inny system interaktywny prezentowany w Monte Carlo, przygotowany przez Berlin, był oparty na wykorzystaniu laserowych, analogowych dysków wizyjnych. Wszystko co da się zrobić za ich pomocą można powtórzyć przy użyciu techniki cyfrowej, z tą różnicą, że technika cyfrowa pozwala na manipulowanie grafiką i danymi, uzupełnianie oraz redagowanie - korzystając jedynie z PC."

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200