Olbrzym trochę mniejszy

Uboższa w funkcje i tańsza wersja koncentratora CoreBuilder 9000 z magistralą o przepustowości 120 Gb/s jest odpowiedzią 3Com na konkurencyjne oferty Cisco i Nortela.

Uboższa w funkcje i tańsza wersja koncentratora CoreBuilder 9000 z magistralą o przepustowości 120 Gb/s jest odpowiedzią 3Com na konkurencyjne oferty Cisco i Nortela.

Wkrótce 3Com wprowadzi na rynek "odchudzoną" wersję największego koncentratora sieciowego CoreBuilder 9000. Nowy koncentrator będzie wyposażony w siedem gniazd rozszerzeń. Urządzenie ma być przeznaczone dla tej samej grupy klientów, co model wprowadzony na rynek we wrześniu ub.r., który zawiera aż 14 gniazd i zdublowany moduł przełączania.

Konkurować lepiej

Nowy CoreBuilder jest przeznaczony do obsługi ok. 200 końcówek sieciowych. Mogą być do nich podłączeni zarówno użytkownicy, jak i urządzenia sieciowe. Wprowadzając "odchudzonego" CoreBuildera, 3Com pragnie spopularyzować stosowanie koncentratorów typu chassis w miejsce zalecanych dotychczas wież (stack) przełączników SuperStack II.

Firma zamierza także w ten sposób skuteczniej konkurować z Cisco Systems czy Nortelem, którzy proponują klientom rozwiązania typu chassis. Siedmiogniazdowy CoreBuilder w przypadku aplikacji pracujących w drugiej warstwie modelu sieciowego OSI ma być bezpośrednią konkurencją dla takich urządzeń, jak wprowadzony niedawno na rynek Cisco Catalyst 4000 i wieża BayStack 450s firmy Nortel Networks. W przypadku trzeciej warstwy sieciowej, CoreBuilder będzie konkurował o udział w rynku z produktami Cisco Catalyst 5500 i 8510, SmartSwitch Router 2000 firmy Cabletron Systems i Nortel Accelar 1050.

Pełna kompatybilność

Dostępna obecnie na rynku wersja CoreBuildera 9000 ma wewnętrzną magistralę o przepustowości 560 Gb/s. Nowa, siedmiogniazdowa wersja urządzenia wyposażona jest w magistralę o przepustowości 120 Gb/s. Poza tym urządzenie to nie różni się od poprzedniej wersji. Również wyposażone jest w dwa zasilacze i wykorzystuje te same moduły przełączające - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet i ATM. Jedno z siedmiu gniazd stosowane jest przez moduł przełączania. Ponadto do zapewnienia redundancji możliwa jest instalacja w kolejnym gnieździe następnego modułu przełączania i oddzielnego modułu zarządzania (także zajmuje jedno gniazdo). Moduły przełączające pracują z szybkością 30 Gb/s w przypadku sieci ATM i 48 Gb/s w przypadku Gigabit Ethernet.

Siedmiogniazdowy CoreBuilder może wykorzystywać dostępne już na rynku dwu- i dziewięcioportowe karty Gigabit Ethernet (obsługujące przełączanie w drugiej warstwie OSI), 20- i 36-portowe moduły 10/100Base-TX oraz 10-portowe moduły 100Base-FX. Moduły gigabitowe przeznaczone są przede wszystkim do podłączania serwerów oraz obsługi szkieletu sieci, a porty Fast Ethernet z założenia mają obsługiwać wymagające stacje sieciowe oraz mniej wymagające serwery.

3Com zapowiada także wprowadzenie na rynek pod koniec lutego br. nowych modułów Fast Ethernet do obsługi ruchu w trzeciej warstwie sieciowej. Moduły pasujące zarówno do 16-, jak i 7-gniazdowego CoreBuildera 9000 zostaną wyposażone w 12 lub 10 portów odpowiednio dla technologii 10/100Base-TX i 100Base-FX.

Na drugą połowę roku firma planuje premierę modułów gigabitowych obsługujących routing w trzeciej warstwie modelu OSI. Wtedy też będą dostępne sześcioportowe karty FDDI i karty interfejsów sieci SONET.


TOP 200