Okrojony brat Windows

Zubożona wersja systemu Windows NT ma znaleźć zastosowanie w sprzęcie powszechnego użytku, urządzeniach medycznych, pomiarowych i telekomunikacyjnych.

Zubożona wersja systemu Windows NT ma znaleźć zastosowanie w sprzęcie powszechnego użytku, urządzeniach medycznych, pomiarowych i telekomunikacyjnych.

Microsoft przedstawił plany wprowadzenia systemu operacyjnego Windows NT na kolejny rynek - tym razem tzw. systemów wbudowanych. Firma przygotowuje w tym celu nową wersję systemu operacyjnego - Windows NT 4.0 Embedded. Będzie ona przeznaczona do pracy w urządzeniach powszechnego użytku, sterowniach przemysłowych i urządzeniach pomiarowych, a także terminalach używanych w punktach sprzedaży (POS) i sprzęcie telekomunikacyjnym. Wcześniej zainteresowanie tym rynkiem wyrażał Sun Microsystems, oferując Embedded Java.

Miliard systemów

Zdaniem specjalistów, rynek sprzętu z systemami wbudowanymi jest nieporównywalnie większy od rynku komputerów. Świadczy o tym chociażby liczba sprzedanych procesorów w obu segmentach. W roku 1997 sprzedano ok. 60 mln komputerów PC, ale jednocześnie dostarczono ponad 1 mld tzw. procesorów do wbudowania. Większość to systemy 8- i 16-bitowe, mimo że nowe rozwiązania coraz częściej bazują na procesorach 32-bitowych. Wszystkie posługują się wersją systemu operacyjnego, zapewniającego m.in. obsługę urządzeń wejścia/wyjścia i zarządzanie pamięcią. Najczęściej stosowane systemy operacyjne oparte są na rozwiązaniach z późnych lat 80. i na ogół nie mają nic wspólnego z nowymi graficznymi systemami dla PC.

Windows NT 4.0 Embedded został oparty na technologii stosowanej w Windows NT 4.0, a nie - jak można było się spodziewać - Windows 2000 (poprzednio Windows NT 5.0). Wymaga ona 12 MB pamięci ROM. Tradycyjne NT do optymalnej pracy potrzebuje 128 MB pamięci. Odrzucone zostały elementy wymagające największych zasobów systemowych: graficzny interfejs, zdalny dostęp, obsługa multimediów i większości typowo PC-towych urządzeń, w tym klawiatury i monitora. Wszystko, co wykracza poza podstawowe jądro systemu, może zostać usunięte. Dzięki temu cena licencji Windows NT 4.0 Embedded ma być mniejsza od licencji standardowego Windows NT. Testy beta systemu rozpoczną się na początku 1999 r., w sprzedaży zaś pojawi się on jeszcze w I kw. 1999 r.

Pierwsze próby

Prace nad tą wersją Windows Microsoft rozpoczął w maju br., współdziałając z VentureCom. Pierwsze wersje Windows przystosowane do wymagań systemów wbudowanych powstały także przy współpracy obu producentów. Windows NT podzielono wtedy na komponenty, co pozwoliło na składanie odpowiedniej wersji, zależnie od zapotrzebowania i zasobów systemowych. Wadą takiego rozwiązania było jednak to, że nabywca płacił pełne koszty Windows NT, nawet jeśli usunął większość niepotrzebnych mu funkcji. Wbudowane wersje Windows NT były przeznaczone do obsługi drukarek, skanerów, urządzeń sieciowych i serwerów specjalizowanych aplikacji.

Windows NT 4.0 Embedded

Wersja beta dostępna na początku 1999 r.

Ostateczny produkt pojawi się w sprzedaży w I kw. 1999 r.

System oparto na Windows NT 4.0.

Zawiera poprawki i uaktualnienia udostępnione wraz Service Pack 4.0.

Przeznaczony do terminali POK (Point-of-Sale), urządzeń medycznych i telekomunikacyjnych, jak również automatyzujących prace biurowe.


TOP 200