Okres próbny NetWare 5

Administratorzy odpowiedzialni za wdrożenie NetWare 5 w polskich firmach, choć zadowoleni z możliwości nowego systemu, nie zawsze mogą z nich skorzystać.

Administratorzy odpowiedzialni za wdrożenie NetWare 5 w polskich firmach, choć zadowoleni z możliwości nowego systemu, nie zawsze mogą z nich skorzystać.

Mimo że od premiery NetWare 5 minęły już ponad dwa miesiące, to najnowszy sieciowy system operacyjny Novella nie doczekał się jeszcze poważnych implementacji w polskich firmach. Większość użytkowników zainteresowanych wdrożeniem NetWare 5 dopiero przeprowadza jego testy, a pełne wykorzystanie w środowisku produkcyjnym zapowiada na przyszły rok. Opinie użytkowników w znacznej mierze zależą od zakresu zastosowań nowego NetWare w danej firmie, a także specjalizacji sprzętu, na którym jest instalowany.

Powody

Podobnie jak opinie, tak i powody, dla których użytkownicy starszych wersji NetWare decydują się wdrożyć system w wersji piątej, są bardzo zróżnicowane. Dla Tadeusza Dromidyra, kierownika działu informatyki w Beskidzkiej Energetyce SA, najważniejszymi funkcjami NetWare 5 są: obsługa protokołu TCP/IP i większa wydajność systemu przy równoczesnej obsłudze 30-50 użytkowników. Tylu bowiem użytkowników korzysta z serwerów NetWare w Beskidzkiej Energetyce.

"NetWare działa jako serwer aplikacyjny obsługujący bazę danych napisaną w Progressie" - mówi Tadeusz Dromidyr. Baza danych o objętości ok. 6 GB zawiera informacje o 200 tys. abonentach Beskidzkiej Energetyki SA.

Dołączenie do NetWare 5.0 systemu bazodanowego Oracle było jednym z głównych powodów, dla których testowanie produktu rozpoczęto w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. "Pierwotnie zamierzałem zainstalować bazę danych Oracle'a na serwerze firmy Sun, ale wykorzystywany jest on także jako ogólnouniwersytecki serwer WWW . Gdy dowiedziałem się, że Oracle 8 dostępny będzie bezpłatnie z NetWare 5, zdecydowałem się poczekać na system Novella" - wyjaśnia Ziemowit Buszyński, administrator sieci w Instytucie Fizyki. Istotne było też to, że NetWare 5 może pracować wyłącznie pod kontrolą protokołu TCP/IP.

Uniwersytet ma bowiem strukturę rozproszoną i poszczególne instytuty połączone są za pośrednictwem sieci miejskiej opartej na routerach. I chociaż wyposażone są zarówno w obsługę protokołów IP, jak i IPX, to bardziej powszechne są te obsługujące wyłącznie IP.

Inne wymagania wobec nowego systemu Novella miał Andrzej Długosz, dyrektor departamentu informatyki w Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (SPEC). "Zależało mi przede wszystkim na sprawnej obsłudze serwerów wieloprocesorowych" - mówi Andrzej Długosz.

Migracja

"Miłym zaskoczeniem było dla mnie to, że mimo implementacji wielu nowych funkcji, system nie został przewrócony do góry nogami. Dzięki temu bez trudności przeszedłem do piątki" - mówi Ziemowit Buszyński z UJ. Na razie administrator sieci krakowskiego uniwersytetu nie chce komentować wydajności pracy Oracle'a na platformie NetWare. Jej udostępnienie użytkownikom planuje dopiero na II kwartał przyszłego roku.

Nie obyło się natomiast bez problemów przy wdrożeniu nowej wersji NetWare w Beskidzkiej Energetyce. "NetWare 5 ma bardziej rygorystyczne wymagania pod względem sprzętu niż poprzednie wersje. Okazało się, że system nie pracował z niestandardową pamięcią zainstalowaną w naszym serwerze" - mówi Tadeusz Dromidyr z Beskidzkiej Energetyki.

Opinię tę potwierdza również Andrzej Długosz ze SPEC-u. Mimo że jeszcze przed kilkoma miesiącami z dużym entuzjazmem podchodził do wdrożenia NetWare 5, obecnie, po dłuższych testach, jest rozczarowany nowym systemem Novella. "Tylko jeden z dwunastu użytkowanych przez nas serwerów nie wykazuje problemów w pracy z Net- Ware 5" - mówi Andrzej Długosz. System instalowany na pozostałych serwerach wykazywał problemy natury sprzętowej, mimo że starsze wersje NetWare działały na nich poprawnie. Wynika to ze zmienionej architektury jądra systemu. Nowa wersja NetWare nie pozwala stosować 16-bitowych sterowników, a aktualne często nie zostały jeszcze udostępnione przez producentów sprzętu.

"Nowy system Novella jest dobrym systemem operacyjnym dla prostych serwerów w standardowej konfiguracji. Z pracą na naszych serwerach wieloprocesorowych wyposażonych w macierze dyskowe NetWare 5 po prostu sobie nie radzi" - mówi Andrzej Długosz.

NetWare 5 w opinii użytkowników

Zalety:

Obsługa protokołu TCP/IP - Pozwala na efektywne stosowanie nowego systemu Novella nie tylko w sieciach małych i średnich, lecz także w rozległych opartych na routerach. To najczęściej wymieniany powód migracji na najnowszą wersję NetWare. Często wykonywana jest ona bezpośrednio z NetWare 3.12 z pominięciem wersji 4.x.

Baza danych Oracle - Integracja bazy danych Oracle 8 z licencją dla 5 użytkowników jest jednoznacznym dowodem, że NetWare 5 może pełnić funkcję serwera aplikacyjnego. Dla niektórych użytkowników to bardzo ważny powód przy podejmowaniu decyzji o migracji.

Lepsza obsługa sieci od 30 do 50 użytkowników niż poprzednie wersje NetWare - Różnicę w wydajności odczuwają szczególnie ci użytkownicy, którzy migrują do najnowszej wersji systemu z wersji NetWare 3.12. W sieciach opartych na protokole IP NetWare 5 jest o ok. 20% wydajniejszy od poprzedniej wersji (według testów przeprowadzonych przez amerykański tygodnik InfoWorld - CW 37/98).

Zgodność z rokiem 2000

Wady:

Większe wymagania pod względem zgodności sprzętu, na którym system ma pracować - Z punktu widzenia użytkowników to podstawowa wada nowej wersji NetWare. Okazuje się bowiem, że po migracji do NetWare 5 system nie chce np. obsługiwać nietypowych pamięci, mimo że poprzednia wersja działała z nimi poprawnie.

Brak nowych sterowników - Zmiana architektury sterowników sprawiła, że partnerzy Novella muszą dostarczyć nowe ich wersje. Cierpią na tym najbardziej ci klienci, którzy mają już NetWare 5, a jednocześnie stosują zaawansowane serwery wyposażone w wiele procesorów, macierze dyskowe, specyficzne rozwiązania archiwizacyjne itp.

Konsola w Javie pracująca na serwerze - Uznawana przez administratorów za mało przydatny dodatek (z uwagi na to, że te same funkcje zapewnia NWAdmin, uruchamiany na stacji roboczej), istotnie obciążający procesor serwera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200