Oko na trendy

Rozwiązania firmy WebTrends stały się w Polsce standardem w zakresie analizy wykorzystania serwisów internetowych.

Rozwiązania firmy WebTrends stały się w Polsce standardem w zakresie analizy wykorzystania serwisów internetowych.

Analiza plików log to jeden ze sposobów na badanie wykorzystania serwisu WWW. Dane z plików log pozwalają na uzyskanie odpowiedzi na pytania: Kto odwiedza strony? Jak dużo czasu spędza nad każdą z nich? O jakiej porze dnia serwis cieszy się największym powodzeniem? Z jakich przeglądarek i systemów korzystają użytkownicy? Do analizy stosuje się aplikacje, które długie szeregi liczb z plików log przetwarzają na postać graficzną.

Do liderów rynku należy firma WebTrends, która obecnie oferuje rozwiązania: LogAnalyzer (podstawowy analizator plików log), Professional Suite (rozszerzona wersja m.in. o analizę struktury serwisów WWW) oraz Enterprise Suite (system dla portali umożliwiający współpracę z różnymi bazami danych). Ponadto WebTrends oferuje rozwiązania do badania zapór firewall i tworzenia audytów bezpieczeństwa w różnych systemach.

Można się zastanawiać, dlaczego rozwiązania WebTrends znalazły tak powszechne uznanie polskich użytkowników, choć na rynku światowym jest dostępnych kilka alternatywnych rozwiązań. O sukcesie WebTrends zadecydowały trzy czynniki: kilkuletnia obecność na polskim rynku, względnie niska cena oraz dostępność w Internecie darmowych wersji tego oprogramowania.


TOP 200