Okna otwarte na świat

Microsoft rozszerza program licencjonowania protokołów komunikacyjnych i formatów plików

Microsoft rozszerza program licencjonowania protokołów komunikacyjnych i formatów plików.

Program licencyjny funkcjonujący pod nazwą Microsoft Communications Protocol Program (MCPP) obejmie wykorzystanie protokołów do komunikacji między serwerami i serwerem a klientem pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego innego niż Windows. Takie stwierdzenia znalazły się w oświadczeniu Microsoftu złożonym przed sądem okręgowym Dystryktu Kolumbia na mocy ugody pomiędzy firmą z Redmond a amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości i kilkoma stanami w sprawie antymonopolowej z 2001 r. W oświadczeniu nie sprecyzowano jednak "rodzajów" komunikacji.

Ponadto Microsoft zgodził się na uproszczenie dokumentacji technicznej dostarczanej z chwilą przystąpienia do programu. Komitet pracujący dla amerykańskiego rządu otrzymywał bowiem zażalenia uczestników MCPP dotyczące dokumentacji technicznej opisującej szczegółowo poszczególne protokoły. W odpowiedzi firma obiecała znacznie uprościć tekst mieszczący się na ponad 5 tys. stron.

Przymusowy program

Program MCPP został uruchomiony w celu zapewnienia producentom oprogramowania dostępu do protokołów, które umożliwiają klientom Windows komunikację z serwerową wersją systemu. Dzięki temu firmy programistyczne mogą przygotowywać produkty lepiej współpracujące z komputerami PC działającymi pod kontrolą Windows. Pełna lista udostępnianych protokołów znajduje się pod adresem:http://www.microsoft.com/legal/protocols/protocols.asp .

W efekcie ugody zawartej między firmą a rządem i władzami stanowymi sąd zobowiązał Microsoft do udostępnienia protokołów komunikacyjnych Windows na "racjonalnych, niedyskryminujących nikogo zasadach". Microsoft rozpoczął licencjonowanie protokołów w sierpniu 2002 r. Od tego czasu MCPP podlegał licznym modyfikacjom wnioskowanym przez Departament Sprawiedliwości.

Departament i przedstawiciele stanów wciąż prowadzą dochodzenie w sprawie zastrzeżeń, jakie Microsoft wprowadził początkowo do MCPP. Przykładowo, uniemożliwiały one (zostało to zmienione na wniosek rządu) pozwanie Microsoftu w związku z naruszeniem patentów związanych z Windows.

MCPP wielokrotnie krytykowano za to, że do uczestnictwa udało się nakłonić zaledwie kilka firm. Zgodnie z oświadczeniem Microsoftu obecnie uczestniczy w nim 14 firm. Od stycznia br. pojawiło się trzech nowych członków - Time Warner, Sun Microsystems i GeoTrust, jeden z dostawców certyfikatów cyfrowych.

XML z Visio

Niezależnie od rozszerzenia MCPP, Microsoft opublikował dokumentację schematów XML (DatadiagramML) dla narzędzia Visio. Ułatwi to dostęp do informacji znajdujących się w diagramach Visio i współdzielenie tych informacji z aplikacjami CRM, ERP i dowolnymi innymi.

"Obsługa schematów definiowanych przez użytkowników nie jest niczym nowym. Dodanie szablonów zgodnych z XML Schema pozwoli naszym partnerom na wielokrotne wykorzystywanie tego samego kodu i tworzenie powtarzalnych rozwiązań" - przekonują przedstawiciele Microsoftu. Jako przykład wskazywali oni pracę z tablicą organizacyjną w Visio i osadzenie jej w bazie danych, tak by nowe dane trafiające do bazy automatycznie aktualizowały informacje w diagramie odzwierciedlającym strukturę organizacyjną. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej i posunięcie to z pewnością przysporzy Visio nowych użytkowników.

Dokumentację dotyczącą schematów DatadiagramML można pobrać ze stron serwisu MSDN. Informacje na temat programu licencyjnego są dostępne na stronach:http://www.microsoft.com/office/xml/default.mspx . Wcześniej Microsoft udostępnił dokumentację dla schematów XML w trzech innych aplikacjach Office System: Word, Excel i InfoPath.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200