Okna na pilota

Dzięki uproszczeniu interfejsu Windows komputery osobiste mają przeistoczyć się w centra domowej rozrywki. Podczas konferencji WinHEC Microsoft przedstawił plany rozwoju systemu operacyjnego w wersjach "rozrywkowej" i korporacyjnej.

Dzięki uproszczeniu interfejsu Windows komputery osobiste mają przeistoczyć się w centra domowej rozrywki. Podczas konferencji WinHEC Microsoft przedstawił plany rozwoju systemu operacyjnego w wersjach "rozrywkowej" i korporacyjnej.

O ile TechED jest konferencją skierowaną przede wszystkim do programistów, o tyle WinHEC, czyli Windows Hardware Engineering Conference, odwiedzają głównie producenci sprzętu związani z Microsoftem. W tym roku zapewne zmartwiły ich wiadomości o opóźnieniach nowych wersji Windows - później ukażą się zarówno Longhorn, następca obecnego Windows XP, jak i .Net Server. Pocieszeniem mogą być najnowsze informacje ujawnione przez Microsoft na temat przyszłości Windows. Bill Gates widzi Windows już nie tylko jako platformę aplikacji dla PC, lecz także jako serce domowego centrum rozrywki.

Poślizg .Net Server i Longhorn

Okna na pilota

<b>Freestyle</b> - po menu Windows będzie można poruszać się, wybierając klawisze na pilocie zdalnego sterowania.

Zapowiadany na połowę tego ro- ku system .Net Server ostatecznie trafi na rynek nie wcześniej niż w 2003 r. Ma za to mieć więcej funkcji niż pierwotnie planowano. Do zaawansowanych wersji .Net Enterprise Server i .Net Datacenter Server zostanie wprowadzona obsługa technologii NUMA (Non-Uniform Memory Access), wykorzystywanej dotychczas przede wszystkim w wysoko wydajnych rozwiązaniach unixowych. Umożliwi to obsługę przez jedną instancję systemu operacyjnego konfiguracji składających się nie z kilku czy kilkunastu procesorów, ale kilkudziesięciu, a nawet kilkuset.

.Net Server ma też zawierać inne usprawnienia w dziedzinie obsługi sprzętu. Według zapewnień Microsoftu, już pierwsza wersja systemu będzie oferować możliwość rozbudowywania pamięci bez konieczności wstrzymywania pracy serwera. Firma pracuje też nad nową aplikacją zarządzającą iBIG, która umożliwi równoległe instalowanie tego samego oprogramowania na wielu serwerach.

Później niż zapowiadano ma trafić na rynek następca Windows XP - system znany pod roboczą nazwą Longhorn. Według nowego harmonogramu premiera jest spodziewana najwcześniej w drugiej połowie 2004 r. Spowodowane jest to faktem, że Longhorn, pierwotnie planowany jako nieznaczna aktualizacja Windows XP, w rzeczywistości ma być gruntownie zmienionym systemem operacyjnym. Microsoft chce, by system oferował zestaw funkcji niezbędnych do wykorzystania go nie tylko do pracy z tradycyjnymi aplikacjami, ale również do stworzenia na jego podstawie domowego centrum rozrywki multimedialnej i domowego serwera obsługującego różnorodny sprzęt elektroniczny.

Niektóre z technologii, które docelowo ma zawierać Longhorn, znajdą się w pierwszym zestawie poprawek dla Windows XP (jego udostępnienie jest zapowiadane na połowę br.). Service Pack 1 wzbo-gaci Windows XP m.in. w możliwość pracy na urządzeniach Miry (o nich poniżej) oraz w interfejs Freestyle, ustanawiający nowy sposób dostępu do plików i danych multimedialnych.

Freestyle ma być interfejsem, do obsługi którego nie będą potrzebne ani myszka, ani klawiatura. Ope- racje - uruchamianie programów, wybór plików itp. - można będzie wykonywać za pomocą bezprzewodowego pilota. Z Freestyle łączy się idea podłączania komputera osobistego i innych urządzeń elektronicznych, wyposażonych w Windows XP - domowego zestawu audio-wideo. Ma on współpracować z technologiami Windows Media, umożliwiając m.in. nagrywanie programów telewizyjnych w formie cyfrowej na dyskach komputera.

Stosujcie IPv6!

Jedną z najważniejszych nowości Service Pack 1 dla Windows XP będzie wzbogacenie systemu w obsługę protokołu IP w wersji szóstej. "Potrzebujemy waszej pomocy. Współpracujcie z administratorami nad implementacją IPv6 w waszych sieciach. Dodajcie obsługę tego protokołu do wszystkich tworzonych rozwiązań" - apelował do uczestników konferencji Mike Shappell, kierujący zespołem, odpowiedzialnym za rozwój usług sieciowych Windows. W okresie przejściowym do pełnej migracji do sieci IPv6 proponuje on tunelowanie ramek IPv6 z wykorzystaniem IPv4.

Zdaniem M. Shappella translacja NAT, stosowana obecnie jako panaceum na brak adresów IPv4, jest źródłem wielu problemów. Stanowi ona przeszkodę w realizacji bezpośredniej komunikacji multimedialnej między użytkownikami sieci. Uniemożliwia też współdzielenie danych w trybie peer-to-peer pomiędzy różnymi sieciami. A ulepszona obsługa tej komunikacji to jedno z najważniejszych usprawnień, które Microsoft planuje wprowadzić do kolejnych wersji Windows.

Firma opracowała nowy protokół PNRP (Peer Name Resolution Protocol), który ma stanowić odpowiednik DNS, nie wymagający jednocześnie przechowywania wpisów na centralnych serwerach. Stosując PNRP, użytkownik będzie mógł wyszukiwać komputery i udostępniane za ich pośrednictwem dane, korzystając z informacji przechowy- wanych... na innych komputerach wyposażonych w obsługę tego protokołu. Możliwe będzie zastosowanie dedykowanych serwerów PNRP, ale nie będzie to niezbędne do poprawnego odnajdowania informacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200