Okna na pilota

Okna na pilota

Urzadzenia takie jak <b>Philips Mira</b> mogą zastąpić współczesne PC

  • Mira Nowa platforma PC, której głównym elementem są przenośne monitory LCD, wyposażone we własne akumulatory i bezprzewodowy interfejs IEEE 802.11b, pełniące rolę domowego "cienkiego klienta". Za pośrednictwem dotykowego ekranu i np. wyświetlanej na nim klawiatury umożliwiają zdalny dostęp do Internetu, danych lub aplikacji zainstalowanych na komputerze stacjonarnym.

    Wśród firm, które zapowiedziały rozpoczęcie produkcji tego typu urządzeń, są m.in. National Semiconductor, Fujitsu, Intel, NEC, Matsushita Electronics, Sotec, ViewSonic, Wyse Technology, Philips, LG Electronics, TriGem Computer i Tatung. Podczas WinHEC 2002 dołączyły do nich Fujitsu, NEC, Toshiba i Wistron.

  • Corona Kolejna wersja usług multimedialnych Windows Media. Oprócz nowego odtwarzacza Windows Media Player będzie zawierać nowe kodeki do nagrywania i odtwarzania dźwięku i wideo, oferujące o 20% lepszą kompresję niż WMA 8.

    Technologie Corona zawierają oprogramowanie serwerowe, które będzie elementem Windows .Net Server, programy uruchamiane na PC - nowy Windows Media Player, a także zestawy narzędzi oraz nowe moduły kodowania/dekodowania dźwięku i wideo.

    ATI i NVidia zapowiedziały wsparcie dla technologii Corona i wykorzystanie opracowanych przez Microsoft funkcji w nowej generacji procesorów i kart graficznych. Firmy te ogłosiły również wsparcie dla DXVA (DirectX Video Acceleration) - technologii umożliwiającej zwiększenie wydajności przetwarzania grafiki 3-wymiarowej, która będzie standardowym elementem interfejsu użytko- wnika w systemie Windows Longhorn.

  • Wsparcie Bluetooth Microsoft zdecydował się na poparcie technologii Bluetooth. Prezentowane podczas WinHEC 2002 nowe modele klawiatur i myszy, obsługujące ten bezprzewodowy standard, mają trafić na rynek w II połowie br.

    Jeszcze w maju br. Microsoft udostępni pakiet SDK for Bluetooth. Zawarte w nim narzędzia i funkcje mają ułatwić producentom sprzętu i oprogramowania projektowanie urządzeń i sterowników Bluetooth zgodnych z systemem Windows XP.

  • Podczerwony pilot obsługiwany przez Windows Microsoft i Philips Electronics zawarły strategiczne porozumienie, dotyczące implementacji w systemie Windows opracowanego przez Philipsa protokołu zdalnej transmisji sygnałów sterujących w paśmie podczerwieni. Obsługa tego protokołu zostanie zaimplementowana w interfejsie użytkownika Freestyle. W ramach porozumienia Philips zobowiązał się do udzielania licencji na zastosowanie tego protokołu przez producentów sprzętu i oprogramowania, a także opracowania i udostępnienia wzorcowych projektów jego implementacji. Zdaniem specjalistów, technologia Philipsa należy do najlepszych i najbardziej odpornych na zakłócenia.

    Okna na pilota

    <b>OQO</b> - palmtop z Windows XP

  • Palmtop z Windows XP Firma OQO zaprezentowała oryginalny, miniaturowy komputer o uniwersalnej architekturze, określany jako pierwszy na świecie ultra-personal computer. Ma on wymiary zbliżone do palmtopa (12,4 x 7,4 x 2,3 cm), ale pracuje pod kontrolą Windows XP. Wyposażony jest w procesor TM5800 Crusoe 800 MHz, 256 MB RAM, kolorowy 4" wyświetlacz dotykowy, 10 GB dysk, interfejsy FireWire, USB, Bluetooth oraz IEEE 802.11b. Według zapewnień producenta, urządzenie może pracować do 9,5 godz. bez zasilania zewnętrznego. Oprócz tego OQO opracowała dodatkowe moduły dokujące, które umożliwiają przekształcenie tego miniaturowego komputera w notebook lub stacjonarny PC. Model ten ma być dostępny na rynku amerykańskim w II połowie br. Jego zapowiadana cena to ok. 1000 USD.

  • Service Pack 1 dla Windows XP Pierwszy zestaw poprawek dla Windows XP ma być udostępniony latem br. Oprócz poprawek znajdą się w nim m.in. interfejs Freestyle, obsługa platform Miro i Tablet PC oraz wsparcie IPv6.

  • Windows CE w samochodzie Microsoft zaprezentował nową wersję platformy Windows CE for Automotive 3.5 przeznaczonej do implementacji w samochodowych systemach sterowania i kontroli za pomocą głosu. Zawiera ona m.in. nowy interfejs SUI (Speech User Interface) oraz zestaw funkcji SAPI 5.0 (Speech Application Programming Interface), umożliwiający integrację lub współpracę systemu z modułami do rozpoznawania i generowania mowy opracowanymi przez takie firmy, jak ScanSoft, Finix, Elan Informatique, Asahi Kasei i Hitachi. Jak twierdzą przedstawiciele Microsoftu, modyfikacje systemu miały na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników - do Windows CE for Automotive wprowadzono funkcje, które mają zapobiec rozpraszaniu uwagi kierowcy. Są to m.in. automatyczne wyłączanie konwersacji w wypadku wystąpienia na drodze sytuacji awaryjnej, a także system kolejkowania komunikatów, gdy kilka aplikacji żąda dostępu do interfejsu użytkownika.


  • TOP 200