Okablowanie strukturalne kierunek multimedia

Trzy kable i jedno włókno OM

Na początku 2004 r. IEEE zaaprobowała standard dla sieci Ethernet 10 Gb/s bazujący na współosiowym kablu miedzianym Twinax. Standard 802.3ak jest implementowany praktycznie jako okablowanie 10GBase-CX4. Pozwala ono tworzyć krótkie połączenia ethernetowe obsługujące serwery i przełączniki pracujące w jednym pomieszczeniu (centrach danych), których zasięg nie przekracza 15-20 m. Mimo licznych aplikacji opartych na kablach tego typu (zaoferowało go już wiele firm: Cisco, Foundry, Extreme), nie jest to rozwojowy kierunek okablowania.

Kabel Twinax tworzą cztery pary kabli koncentrycznych (16 przewodów), w którym każda para ma wspólny ekran, a wszystkie pary są dodatkowo oplecione ekranem zewnętrznym. Mimo że sam kabel jest droższy niż światłowód, po uwzględnieniu wszystkich elementów sieci (przyłącza, rozgałęźniki, złącza, węzły aktywne), ogólny koszt miedzianej infrastruktury Twinax jest niższy od infrastruktury światłowodowej. Rozwiązania Twinax można praktycznie stosować jedynie do tworzenia krótkich połączeń między lokalnymi serwerami archiwizacji, aplikacji oraz zespołami pamięciowymi w centrum systemów przetwarzania (SAN, NAS, data center).

Pod koniec 2003 r. powstała grupa robocza IEEE 802.3an, pracująca nad skrętką wg standardu 10Gbase-T dla aplikacji 10GbE. Obecnie jest już pewne - mimo wielu początkowych kłopotów technologicznych - że ethernetowe połączenie 10 Gb/s na miedzianej skrętce UTP będzie mogło mieć standardową długość 100 m. Będzie ona uzyskiwana za pośrednictwem okablowania w rozszerzonej kategorii 6 lub 7.

Okablowanie strukturalne kierunek multimedia

Polski rynek okablowania miedzianego

Alternatywą gigabitowych rozwiązań miedzianych 10GbE nadal są włókna światłowodowe specjalnej konstrukcji klasy OM. W ich stosowaniu specjalizuje się Nexans Cabling Solution (Generik), która od 2003 r. instaluje platformy optyczne z firmowymi włóknami LANmark-OF. Platforma obejmuje kilka typów włókien klasy OM (OM1, OM2, OM3), które dla uzyskania pełnego zakresu gigabitowych aplikacji 10GbE potrzebują jednak innego typu laserów VCSL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser).

Silną konkurencję nadal jednak stanowić będzie w wielu aplikacjach okablowanie światłowodowe. Najnowszy raport (2005 r.) oddziału FOLS (Fiber Optics LAN Section) - będącego częścią organizacji TIA (Telecommunications Industry Association) - precyzuje model, w którym całkowity koszt prostej konfiguracji światłowodowej sieci LAN, równoważnej klasycznej sieci gwia-ździstej zrealizowanej w miedzi, jest w tej chwili wyższy o ok. 5%. A podobno już zdarza się, że instalatorzy sieci mogą położyć okablowanie optyczne nawet poniżej kosztów instalacji miedzianej.

Prawdziwy boom na miedziane okablowanie sieci Ethernet 10 Gb/s nastąpi dopiero wtedy, gdy IEEE ostatecznie ratyfikuje ostatni standard IEEE 802.an (2006 r.) i popularną stanie się skrętka miedziana UTP 10GBase-T (10 Gb/s).

Rynek okablowania

Rynek okablowania w Polsce jest zdominowany przez okablowanie miedziane. W sieciach LAN nadal jako podstawowe uważa się okablowanie miedziane kategorii 5e, powszechnym staje się wdrażanie sieci lokalnych realizowanych w kategorii 6 (1 Gb/s), a rozwiązania światłowodowe stanowią jeszcze margines wdrożeń LAN. Realizowanie koncepcji okablowania strukturalnego w standardzie kategorii 5 (klasa D) lub dotychczasowej kategorii 6 (klasa E) wciąż oznacza, że dla każdej z usług: transmisji danych komputerowych, telefonii czy też sygnału telewizyjnego trzeba instalować odrębne linie przesyłowe podnoszące całkowity koszt systemu.

Ta sytuacja będzie się stopniowo zmieniać w kierunku rozwiązań zintegrowanych o wyższej przepływności (minimum 1 Gb/s), chociaż według dostawców okablowania zainteresowanie to nie przekłada się jeszcze na zamówienia systemowe o wyższych przepływnościach.

Artur Czerwiński Sales Director Systimax Solutions Poland

Po kilku latach odwrotu części rynku od produktów firmowych w naszej branży, obecnie widzimy bardzo wyraźny wzrost zainteresowania rozwiązaniami o wysokiej jakości, a także związanym z tym bezpieczeństwem. Takie warunki są w stanie spełnić tylko rozwiązania oferowane przez renomowanych producentów. Zainteresowanie rozwiązaniami firmowymi przekłada się, poza jakością, również na parametry techniczne proponowanych rozwiązań. Już teraz widzimy wyraźną przewagę projektów w kat. 6 własności transmisyjnych w stosunku do rozwiązań kat. 5e, co jeszcze w ubiegłym roku nie było tak oczywiste. Tu doganiamy trendy w krajach najbardziej rozwiniętych pod tym względem. Bardzo wyraźnie widać też zainteresowanie klientów najnowszymi rozwiązaniami zarówno w zakresie parametrów eksploatacyjnych (okablowanie miedziane dla aplikacji 10GbE), jak i rozwiązaniami zwiększającymi funkcjonalności i możliwości zarządzania okablowaniem (inteligentne systemy paneli krosowych itp.). Obserwujemy również wyraźny wzrost udziału rozwiązań światłowodowych w poszczególnych projektach. Jest to związane z zapotrzebowaniem na co raz wydajniejsze i bezpieczniejsze połączenia szkieletowe w instalowanych obecnie systemach okablowania.

Krzysztof Ojdana specjalista ds. produktu w Molex Premise Networks

W ciągu ostatnich 2 lat rynek okablowania strukturalnego bardzo się zmienił, nastąpiła znaczna segmentacja rynku. Duża część odbiorców końcowych jest zainteresowana najtańszym produktami, sprowadzanymi z Chin czy Dalekiego Wschodu, które spełniają ich "dzisiejsze" potrzeby. W tym przypadku ani system gwarancyjny, ani marka firmy czy jakość nie odgrywają większej roli. Drugi segment, który wyraźnie się kształtuje, stanowi grupa dużych firm prywatnych i instytucji państwowych, które świadome faktu, że dokonują inwestycji na najbliższe 5-10 lat, precyzyjnie określają swoje wymagania w dokumentach przetargowych. Dla nich również ważna jest cena, ale pod uwagę biorą tylko produkt spełniający ich wymagania. Cieszy fakt, że wśród tych firm jest wiele instytucji państwowych, jak ośrodki Administracji Państwowej, Policji, Straży Granicznej. To jest docelowa grupa klientów Molex Premise Networks. Podstawowy produkt, oferowany naszej grupie docelowej, to systemy kategorii 6: PowerCat 6 UTP i STP, ale obserwujemy również wzrost zainteresowania produktami światłowodowymi wielomodowymi z włóknem 50/125 OM2 i OM3. Nie można również nie wspomnieć o systemie inteligentnego okablowania Real Time - obserwujemy gwałtowny wzrost zainteresowania inteligentnym okablowaniem.


TOP 200