Okablowanie strukturalne - coraz większe potrzeby

Prognozy są optyczne

Z ostatniego raportu Systimax Solutions dotyczącego stanu i prognoz rozwoju okablowania strukturalnego wynika, że przepływności te rosną z każdym rokiem, a używane dotąd megabitowe okablowanie szkieletu odchodzi stopniowo do lamusa. Nie oznacza to, iż sieci o takiej przepływności znikną zupełnie z użytkowania, gdyż okablowanie Fast Ethernet (100 Mb/s) będzie nadal dominowało w okablowaniu poziomym jeszcze przez pięć najbliższych lat. Rozwiązania 1GbE w szkielecie są dzisiaj stosowane przez ok. 60% użytkowników, ale według raportu jedynie 15% nowych użytkowników planuje ich wdrażanie w szkielecie w najbliższym czasie. Podstawowym rozwiązaniem w sieciach szkieletowych będzie więc gigabitowe okablowanie klasy 10GbE, które do 2011 r. zamierza zainstalować ponad 50% skomputeryzowanych przedsiębiorstw. Równocześnie rośnie zainteresowanie administratorów optycznymi rozwiązaniami szkieletowymi o wyższych przepływnościach (40 Gb/s, 100 Gb/s), którymi za 5 lat może dysponować nawet 28% firm.

Okablowanie strukturalne - coraz większe potrzeby

Trendy w okablowaniu optycznym

Zgodnie z hierarchiczną infrastrukturą sieci teleinformatycznej, naturalny rozwój biznesowych aplikacji LAN przez najbliższe 5 lat będzie migrował od przełączanych kanałów użytkowych 100 Mb/s, poprzez przełączane kanały desktopowe 1 Gb/s (miedź) i 10 Gb/s (włókno), do wielogigabitowych platform 100 Gb/s implementowanych w optycznym środowisku przedsiębiorstwa (głos, pliki, dane, obraz). Poszczególne fragmenty sieci LAN nadal będą utrzymywały hierarchiczną strukturę logiczną, integrującą wiele rozwiązań: miedziane łącza dostępowe na skrętkach UTP - w okablowaniu poziomym o niewielkich wymaganiach, włókna wielomodowe optymalizowane do źródeł światła laserowego - instalowane w budynkowych sieciach szkieletowych o średnich wymaganiach i w niewielkich obiektach rozproszonych, do jednomodowych traktów optycznych - stosowanych w rozległych geograficznie przedsiębiorstwach, które potrzebują dużych przepływności.

Przyszłość okablowania niewątpliwie należy do szerokopasmowych rozwiązań mobilnych (radiolinio-wych i dostępowych), chociaż od kilku lat można za-obserwować stabilizację na rynku radiołączy wyso-kich częstotliwości. Nadal stanowią one istotny element szkieletowych sieci bezprzewodowych, pozwalających na tworzenie rozległej lub wyniesionej infrastruktury sieci lokalnej LAN. Sprawność i efektywność kosztowa technologii mikrofalowych odgrywa także zasadniczą rolę w traktach komórkowych stacji bazowych, gdzie ponad 60% wszystkich nadajników w terenie jest łączone z centralą przez urządzenia mikrofalowe. Jednakże zwiększenie udziału głosu i danych w sieciach mobilnych operatorów, z przeznaczeniem do budowania systemów mobilnych w przedsiębiorstwach, wymaga większej elastyczności rozwiązań oraz podniesienia kontroli transmisji, zwłaszcza że połączenia punkt-punkt muszą być zastąpione aplikacjami punkt-wielopunkt (opierającymi się na technologii IP) w celu budowy jednorodnego i uniwersalnego rozwiązania transmisyjnego.

Bez kabli - nie tak szybko

Rozwiązania mobilne WLAN (Wi-Fi, WiMAX) mające docelowo spełniać funkcje bezprzewodowego okablowania strukturalnego przedsiębiorstw, znajdują się w fazie rozwojowej. Dający się już zaobserwować trend w ich przyspieszonym wdrażaniu w przedsiębiorstwach dokonuje się jeszcze pod dyktando dostawców, mimo iż nie wszystkie serwowane teraz rozwiązania bezprzewodowe są przystosowane do efektywnej i bezpiecznej pracy w tak odpowiedzialnym miejscu. Oprócz wygody w komunikowaniu się pracowników z dowolnego miejsca, dla przedsiębiorstw o wiele ważniejszym wskaźnikiem jest ochrona integralnych zbiorów firmowych, których utrata na rzecz niepowołanych osób może mieć konsekwencje nie do naprawienia.

Wdrażanie bezprzewodowych sieci w przedsiębiorstwie napotyka więc na opory administratorów sieciowych. Ich źródłem jest powszechne przekonanie o niedostatecznej odporności rozwiązań mobilnych na podsłuch oraz problemy związane z większą możliwością włamań do zasobów, stanowiących integralną część działalności firmy. Znane są nawet przypadki, gdy przedsiębiorstwo o rozległej infrastrukturze terenowej - podążając za trendami nowoczesności - wdrożyło u siebie bezprzewodową komunikację radiową, a po kilku miesiącach zrezygnowało z jej użytkowania na rzecz tradycyjnego okablowania składającego się z kabli miedzianych i światłowodowych. Wydaje się więc, że era całkowicie bezprzewodowej komunikacji w instytucjach i zakładach produkcyjnych jeszcze nie nadeszła, mimo szeroko reklamowanych przez dostawców sprzętu możliwości użytkowych tych rozwiązań.

<hr>

Damian Dopiera kierownik Działu Okablowania Strukturalnego C&C Partners

Okablowanie strukturalne - coraz większe potrzeby
Wzrost przepustowości w sieciach okablowania poziomego powoduje, że w technologii rozwiązań światłowodowych również obserwujemy sporo zmian, wynikających bezpośrednio ze wzrostu przepustowości. Aplikacje 10GbE w sieciach światłowodowych stały się punktem wyjścia do podjęcia prac podnoszących wydajność toru światłowodowego do 100 Gb/s.

Dążenie do osiągnięcia jak największej przepustowości to jedno, a uzyskanie pełnej kontroli nad strukturą fizyczną okablowania strukturalnego to drugi z trendów rozwoju obecnych systemów okablowania strukturalnego. Zwłaszcza w dużych sieciach korporacyjnych administrator sieci dąży do uzyskania odpowiedniej przejrzystości, funkcjonalności, a tym samym do bezawaryjnej pracy podległej mu struktury. Wszystkie powyższe założenia można osiągnąć, stosując rozwiązanie zarządzania warstwą fizyczną PLM (Physical Layer Management), pozwalające na analizę sieci w czasie rzeczywistym zarówno w części miedzianej, jak i światłowodowej. Podążając za tak postawionymi wymaganiami użytkownika oczywistym jest, że rozwiązania kablowe (w oparciu o kable miedziane i światłowodowe) nadal oferują znacznie większe możliwości w stosunku do rozwiązań bezprzewodowych. Dlatego z całą pewnością można powiedzieć, że wydajne sieci korporacyjne, wymagające dużych przepustowości połączonych z systemem zarządzania, nigdy nie zostaną zastąpione sieciami bezprzewodowymi WLAN.

<hr>

Dieter Bodingbauer dyrektor zarządzający Systimax Solutions w Regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki

Okablowanie strukturalne - coraz większe potrzeby
Okablowanie strukturalne musi obsługiwać nie tylko bieżące aplikacje, ale i przyszłe. Większość dzisiejszych klientów chce zarządzać swoimi sieciami w wydajny sposób, wliczając w to strukturę okablowania. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie zmniejszenia awaryjności sieci i kosztów ruchu. Rozwiązania wspierające te wymagania - zarządzające infrastrukturą w czasie rzeczywistym - stają się coraz ważniejsze. Bez inteligentnego zarządzania kluczowe obszary systemów informacji w przedsiębiorstwach nie mogą być monitorowane i zarządzane w czasie rzeczywistym. Używając tradycyjnych metod, integralność połączeń okablowania i bezpieczeństwa kanałów informacji może być zweryfikowana jedynie poprzez czas potrzebny na użycie metod manualnych.

Dzisiaj widzimy silny trend idący w kierunku wyższej przepustowości okablowania strukturalnego. Dla okablowania poziomego oznacza to przejście z kategorii 5E,6 w kierunku kategorii 6A i do rozwiązań światłowodowych OM3. W związku z faktem, że wiodące rozwiązania w technologii połączeń miedzianych już oferują bardzo duże przepustowości, to w blisko dającej się prognozować przyszłości nie przewiduje się szybkiego wzrostu zainteresowania/rozwoju technologią FTTD (Fiber To The Desk). Najnowsze rozwiązania bezprzewodowe (WLAN) w dalszym ciągu jedynie uzupełniają pozostałe rozwiązania infrastruktury okablowania, koegzystując z nimi. Kiedy potrzebujemy wysokiej przepustowości danych, niezawodności, wydajności, bezpieczeństwa i sprawdzonych rozwiązań infrastruktury na przyszłość, powinniśmy wybrać infrastrukturę połączeniową bazującą na kablach. W sytuacjach gdy wydajny dostęp do danych nie jest konieczny, szukamy elastyczności w sieciach o małym zasięgu i ograniczonych wymaganiach bezpieczeństwa. Uzupełnieniem infrastruktury kablowej mogą być wtedy bezprzewodowe rozwiązania WLAN.


TOP 200