Okablowanie strukturalne Ethernet 10 Gb/s

Firma Krone opracowała technologię, która pozwala budować miedziane połączenia Ethernet 10 Gb/s o długości 100 metrów. Połączenia są oparte na skrętce nieekranowanej Cat6.

Okablowanie strukturalne Ethernet 10 Gb/s
Chodzi o system okablowania strukturalnego (kable, konektory i panele połączeniowe) noszący nazwę CopperTen, który może być od razu wykorzystany do przesyłania pakietów z szybkością 1 Gb/s (przy użyciu częstotliwości 625 MHz), a po wykonaniu modyfikacji może w razie potrzeby wspierać szybkość 10 Gb/s. Technologia CopperTen została zaprezentowana po raz pierwszy w listopadzie 2003 roku (w Albuquerque, stan Nowy Meksyk), podczas konferencji zorganizowanej przez IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers).

Badania wykazały, że dane można transmitować przez takie połączenie bez żadnych strat nawet z szybkością 18 Gb/s. Stosowane obecnie miedziane połączenia 10 Gb/s wykorzystują nowe skrętki Cat6 lub Cat7 i mogą mieć maks. długość 55 metrów.

Okablowanie strukturalne Ethernet 10 Gb/s

Głównym problemem występującym w połączeniach 10 Gb/s są zakłócenia i przesłuchy pochodzące od sąsiadujących kabli. Firma zastosowała w połączeniach CopperTen kable mające specjalny profil (nie okrągłe, ja ma to miejsce normalnie, ale owalny), dzięki czemu przesłuchy udało się w znacznym stopniu zlikwidować.

Ważnym elementem okablowania strukturalnego CopperTen jest technologia nosząca nazwę AirES (Air Enhanced System). Słowo "air" nie jest tu przypadkowe, ponieważ technologia wykorzystuje powietrze jako element izolujący od siebie poszczególne kable.

Warta w tym momencie przypomnieć, że IEEE pracuje cały czas nad standardem, który pozwoli przesyłać pakiety przez okablowanie UTP z szybkością 10 Mb/s. Przewiduje się , że standard ten (noszący nazwę 802.3an), będzie ratyfikowany dopiero w 2006 roku, a oparte na nim połączenia (wykorzystujące okablowanie Cat6) będą mogły mieć maks. długość 55 metrów. IEEE zadecydował przy tym, że okablowania Cat5e nie będzie można stosować do budowania takich połączeń. Więcej informacji:http://www.kroneamericas.com/Literature/brochures.cfm .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200