Okablowanie: obsługa aplikacji strumieniowych i optyczna przyszłość

Instalowanie optochipów pozwoli na radykalne przyspieszenie dostępu do informacji w całkowicie optycznych strukturach informatycznych, aż do samego układu scalonego. Czas wdrażania terabitowych rozwiązań optycznych TbE (Terabit Ethernet) zależy teraz wyłącznie od sposobu wytwarzania tanich i miniaturowych zespołów fotonicznych - lokowanych bezpośrednio w mikroprocesorowych układach scalonych.

Okablowanie: obsługa aplikacji strumieniowych i optyczna przyszłość

Światłowodem do chipu

O ile na potrzeby standardów 40GbE i 100GbE będzie można przez lata wykorzystywać istniejącą infrastrukturę optyczną, o tyle sieci kolejnej generacji TbE będą wymagały wdrożenia zupełnie nowych laserów, światłowodów i złączy. Opracowanie szybszych technologii będzie niezbędne, gdyż w kilka lat po wdrożeniu transferów 40/100 GbE, w okablowaniu szkieletowym konieczne będzie zwiększenie przepustowości do poziomu 1 Tb/s. Presja ta niewątpliwie nasili się w wyniku popularyzacji rozwiązań Ethernet end-to-end i gwałtownie rosnącego ruchu, generowanego m.in. przez interaktywną telewizję IPTV (HDTV). Mimo że prace nad przepływnościami 40/100 Gb/s jeszcze się nie zakończyły, specjaliści od optyki już pracują nad technologią terabitowego Ethernetu, który - według prognoz - ma pojawić się nie później niż w 2020 r.

Zarządzanie i przeprowadzka do optycznej struktury IP

Coraz większa złożoność infrastruktury kablowej w przedsiębiorstwie, powoduje konieczność stawiania dodatkowych wymagań w zakresie systemów zarządzania. Niezwykle przydatne stają się funkcje wspierające zarządzanie w czasie rzeczywistym (agents), dzięki którym operatorzy mogą sami wydajniej zarządzać okablowaniem.

Inteligentne systemy zarządzania pozwalają na bieżące monitorowanie stanu sieci i rejestrowanie zachodzących w niej zmian. Administrator na ekranie monitora ma bieżącą informację o przyłączonym sprzęcie, sposobie wykorzystania portów w panelach, wolnych kanałach w przełącznikach oraz rzeczywistym obciążeniu poszczególnych kierunków transportowych. W sytuacjach krytycznych może zdalnie zorganizować pracę działu IT, wpisując odpowiednie zlecenia do systemu, a także akceptować bądź planować zmiany w strukturze okablowania.

Czy wiesz, że...

Rozwój sieci optycznych w latach 2010-2014 r. będzie zmierzał ku łączom o przepływności 40-100 Gb/s, przede wszystkim w optycznych sieciach szkieletowych - twierdzi Jimmy Yu, dyrektor ds. transportu optycznego w Dell’Oro Group. Podstawą będą wielofalowe technologie DWDM, niezbędne do powszechnego wdrażania szerokopasmowych usług konsumenckich, takich jak transmisje 3G czy kablowe przekazy telewizyjne. Niemal jedna trzecia metropolitalnych i długodystansowych łączy optycznych DWDM będzie w 2014 r. funkcjonować z szybkością 40/100 Gb/s. Do 2014 r. wartość rynku sprzętu do transmisji optycznych sięgnie 16,6 mld USD, szacuje Dell'Oro Group.

Czynnikiem przemawiającym na korzyść systemów z protokołem IP jest ich elastyczność i mobilność, co pozwala administratorowi łatwo dopasować istniejącą strukturę do zmiennych wymagań biznesowych. Takim elementem jest telefonia IP, która minimalizuje problemy związane z relokacją zarówno pojedynczych pracowników, jak i całych oddziałów przedsiębiorstwa. Nie trzeba wtedy rozbudowywać systemu o nowe funkcje ani instalować dodatkowego okablowania, a w praktyce wystarczy zakupić licencyjne oprogramowanie, wprowadzić odpowiednie hasła aktywacji do systemu komputerowego, udostępniając je wskazanym pracownikom mobilnym.

Migracji do świata IP sprzyja uproszczenie komunikacji jedynie do dwóch warstw: platformy IP zainstalowanej bezpośrednio na fizycznej sieci optycznej DWDM (IPoDWDM), która daje możliwość podłączenia portów 10/40 Gb/s bezpośrednio do sieci optycznej, oraz technologii wielofalowej. W ostatnich latach ta druga szczególnie szybko się rozwija, w ramach naturalnego procesu ewolucji konwergentnych sieci transportowych.


TOP 200