Okablowanie na nową dekadę

Światłowód wkroczył już nie tylko do metropolitalnych pierścieni obsługujących komunikację między oddziałami firm, korporacji i w centrum danych, lecz też bezpośrednio do mieszkań w instalacjach FTTH (Fiber To The Home). Na dystansach do 100 km wzrasta więc zainteresowanie tanim okablowaniem ze zwielokrotnieniem CWDM, pozwalającym na jednoczesną transmisję do czterech niezależnych kanałów optycznych, każdy o przepływności 2,5 Gb/s bądź 10 Gb/s. Ich cechą jest nawet dziesięciokrotne zwiększenie przepływności standardowego włókna, korzystając jedynie z pasywnych sprzęgaczy bądź podzielników optycznych.

Wielomody na topie LAN

Wielomodowe instalacje światłowodowe OM, jako najbardziej opłacalne rozwiązanie optyczne, już stały się podstawą okablowania centrum danych oraz aplikacji kampusowych i metropolitalnych. W porównaniu z innymi rozwiązaniami (miedź, fale radiowe, podczerwień), światłowody zapewniają minimalne straty sygnału i niewielkie opóźnienie informacji na dowolnym dystansie, a ich żywotność szacuje się na ćwierć wieku. Zwłaszcza po opracowaniu szczegółowych wymagań odnośnie do specjalizowanych włókien wielomodowych, które w okablowaniu stały się podstawą wdrażania sieci LAN drugiej generacji.

Uzyskanie bardziej elastycznej infrastruktury w centrum danych staje się możliwe dzięki technologiom przyszłości, takim jak iSCSI czy Fibre Channel over Ethernet (FCoE), które pozwalają na większe upakowanie włókien w centrum danych i systemach SAN. Podstawową szybkość 10 Gb/s można osiągać obecnie zarówno w instalacjach miedzianych, jak i na włóknach wielomodowych OM (OM1, OM2 i OM3), jednak przyszłością lokalnych systemów optycznych są włókna OM4, pozwalające na przekaz informacji wewnątrz centrum danych standardowo do 125 m (ostatnio 150 m i więcej) z szybkością 100 Gb/s. Dla przepływności 10 Gb/s zapewniają one zasięg 300 m (wielokanałowe kable OM3) bądź 550 m w klasycznej wersji OM4.

Od zatwierdzenia (2009 r.) specyfikacji, określającej zasady współpracy laserowych źródeł światła VCSEL z włóknami OM3 i OM4, stanowią one bazę transportową wszelkich systemów optycznych tej i następnych generacji, dla których w ub.r. uzgodniono standardy i interfejsy bieżących oraz przyszłych instalacji optycznych. Zwłaszcza że, zachowując niskie koszty jak dla włókien wielomodowych, obie generacje (OM3, OM4) mogą wspierać przepływności 40/100 Gb/s - dotąd uzyskiwane wyłącznie na włóknach jednomodowych SMF (Single Mode Fiber).

NA TEMAT

miniquiz - pytania

Pytanie 1. Według prognoz globalny ruch internetowy osiągnie w 2014 r. poziom 767 petabajtów (PB). Ile razy wielkość ta jest większa od 1 gigabajta (GB) danych?

1. 10 tys.

2. 100 tys.

3. 1 mln

4. 100 mln

Pytanie 2. Różnica w konstrukcji włókna jednomodowego w stosunku do włókna wielomodowego polega na:

A. Stosowaniu różnych średnic zewnętrznych włókien

B. Zmianie średnicy rdzenia z 62,5 mm na 50 mm

C. Skokowym współczynniku załamania światła dla obu rodzajów włókien

D. Stosowaniu rdzenia o średnicy do 9 mm

Pytanie 3. Wielomodowe włókna specjalizowane OM3/OM4 lepiej nadają się do budowy sieci szkieletowych LAN niż włókna jednomodowe klasy SMF (Single Mode Fiber), ponieważ:

A. Włókna te mają mniejszą średnicę rdzenia niż jednomodowe SMF

B. Są bardziej elastyczne, a więc łatwiejsze do montażu budynkowego

C. Zapewniają mniejszą tłumienność jednostkową niż jednomodowe

D. Pozwalają na współpracę z tanimi źródłami światła VCSEL

Pytanie 4. W jakich sytuacjach nadal warto stosować instalacje miedziane w okablowaniu strukturalnym?

A. W aplikacjach szerokopasmowych powyżej 10 Gb/s

B. W środowiskach o silnych zakłóceniach elektromagnetycznych

C. W celu podniesienia przepustowości szkieletu w centrum danych

D. Do tradycyjnej obsługi biurowej z wieloma stanowiskami pracy

Pytanie 5. Od kiedy stosuje się światłowody w transporcie danych przez strukturę LAN?

A. Od 50 lat

B. Od 20 lat

C. Od 10 lat

D. Od kilku lat

Odpowiedzi na następnej stronie


TOP 200