Okablowanie na nową dekadę

W centrach danych również pojawiła się konieczność modernizacji okablowania, głównie w wyniku wzrostu wymagań usług IT, potrzebujących przetwarzania olbrzymich ilości informacji. Przepustowość podstawowych ciągów komunikacyjnych w szkielecie sieci już osiągnęła komercyjnie 10 Gb/s i jest realizowana za pomocą różnych mediów: na skrętkach miedzianych, na okablowaniu Twinax oraz przede wszystkim za pomocą włókien optycznych. Według Dell’Oro Group, miedziane instalacje 10 Gb/s w 2010 r. stanowiły jeszcze 42% nowych systemów, ale ich udział w globalnym rynku maleje systematycznie na rzecz światłowodów i rozwiązań bezprzewodowych. Większość prognoz mówi, że w miarę upływu czasu będzie on zmniejszał się coraz szybciej.

Szybciej niż 10 Gb/s

Transmisje światłowodowe 10 Gb/s stanowią obecnie najbardziej poszukiwaną postać ethernetowych aplikacji 10GbE, chociaż były one projektowane głównie dla sieci szkieletowych, jako efektywny sposób łączenia wielu gigabitowych łączy lokalnych. Uzyskiwany za ich pośrednictwem większy zasięg transmisji w stosunku do kabli miedzianych sprawia, że dodatkowy koszt elektroniki niezbędnej do funkcjonowania przekazów optycznych szybciej zwraca się w instalacjach na dłuższych dystansach, znacznie przekraczających 100 m - typowych dla torów miedzianych.

Okablowanie na nową dekadę

Transport przez wielomody OM

Zdaniem analityków, rozwój sieci optycznych zmierza ku łączom 40-100 Gb/s, najpierw w sieciach szkieletowych, a następnie w ich bliskim otoczeniu. Podstawą tego rozwoju będą technologie wielofalowe WDM, a także z rzadkim zwielokrotnieniem CWDM (Coarse WDM). Obydwie korzystnie wpływają na cenę usług szerokopasmowych oraz mobilnych 3G/4G, a także kablowych przekazów telewizyjnych. Prognozy Dell’Oro Group wskazują, że jedna trzecia metropolitalnych i długodystansowych łączy optycznych w 2014 r. będzie działać z szybkością 40/100 Gb/s - wówczas już powszechnie wymaganą. Podniesienie przepustowości stało się możliwe dzięki zastosowaniu w medium optycznym modulacji wyższego rzędu, wdrożeniu algorytmów wieloetapowej konwersji oraz uzyskaniu zwiększonej sprawności spektralnej widma transmisyjnego.

Włókno bliżej klienta

Siłą napędową w pozyskiwaniu coraz większej liczby abonentów będzie wymuszanie na dostawcach internetu inwestycji, które pozwolą na zamianę infrastruktury "ostatniej mili" z miedzianej na światłowodową. Tendencja do rekonstrukcji infrastruktury dostępowej napędza jednocześnie popyt na komponenty światłowodowe, a w sieciach szkieletowych wymusza wdrażanie szybkości adekwatnych do oferowanych i używanych usług szerokopasmowych. Z ekonomicznego punktu widzenia, biurkowa struktura FTTD jest dzisiaj rekomendowana dla małych instalacji (do 60 portów na piętro), z zastosowaniem jednego przełącznika światłowodowego dla całego budynku i pojedynczego pasywnego punktu krosowego na każdym jego piętrze.


TOP 200