Ogromne spadki w sprzedaży komputerów to nie jest chwilowy trend

Dowiedzieliśmy się jaki jest przewidywany przez IDC spadek sprzedaży komputerów w tym roku. Wygląda też na to, że kolejny rok też nie będzie łaskawy dla producentów PC.

IDC opublikowało prognozy dotyczące wysokości sprzedaży PC w 2015 roku. Wynika z nich, że zainteresowanie konsumentów urządzeniami komputerowymi znacznie spadło. Sprzedaż jest o 10,3 proc. niższa niż rok temu i zapowiada się na to, że w 2016 roku wcale nie będzie lepiej.

Producenci komputerów od czterech lat zmagają się z malejącym zapotrzebowaniem na ich urządzenia. Wedle najnowszych danych na rynek dostarczone zostanie 276,7 mln maszyn, podczas gdy rok temu sprzedaż kształtowała się na poziomie 308,2 mln sztuk.

Zobacz również:

  • HP naprawia błąd dotyczący kilku serii swoich komputerów
  • Gartner: globalne wydatki na IT wzrosną o 8,6% w 2021 r.

To największy spadek zarejestrowany do tej pory. IDC bada wielkość dostaw dostarczonych przez producentów OEM od 1996 roku. Jak do tej pory rekordowy spadek zarejestrowano w 2013 roku. Wtedy sprzedało się o 9,1 proc. mniej urządzeń niż rok wcześniej.

Przyczyny spadającego zainteresowania komputerami są różne. IDC wskazuje na wysoki kurs dolara, zbyt dużo wyprodukowanych sprzętów i nieustanny problem ze znalezieniem chętnych na sprzęt zalegający w fabrykach. Problemem jest też to, że konsumenci nie potrzebują wymieniać komputerów tak często jak do tej pory.

Ogromne spadki w sprzedaży komputerów to nie jest chwilowy trend

Użytkownicy przeznaczają swoje pieniądze na inne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony i tablety, których cykl życia jest krótszy niż jednostek PC. Nie oznacza to więc, że klienci rezygnują z komputerów, a po prostu starzeją się one znacznie wolniej niż jeszcze kilka lat temu.

IDC twierdzi, że w 2016 roku dostawy nadal będą mniejsze niż do tej pory. Potem mają zacząć rosnąć do 2019 roku, ale i tak za kilka lat sprzedaż będzie niższa niż w mijającym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200