Ogromne spadki w sprzedaży komputerów to nie jest chwilowy trend

Dowiedzieliśmy się jaki jest przewidywany przez IDC spadek sprzedaży komputerów w tym roku. Wygląda też na to, że kolejny rok też nie będzie łaskawy dla producentów PC.

IDC opublikowało prognozy dotyczące wysokości sprzedaży PC w 2015 roku. Wynika z nich, że zainteresowanie konsumentów urządzeniami komputerowymi znacznie spadło. Sprzedaż jest o 10,3 proc. niższa niż rok temu i zapowiada się na to, że w 2016 roku wcale nie będzie lepiej.

Producenci komputerów od czterech lat zmagają się z malejącym zapotrzebowaniem na ich urządzenia. Wedle najnowszych danych na rynek dostarczone zostanie 276,7 mln maszyn, podczas gdy rok temu sprzedaż kształtowała się na poziomie 308,2 mln sztuk.

To największy spadek zarejestrowany do tej pory. IDC bada wielkość dostaw dostarczonych przez producentów OEM od 1996 roku. Jak do tej pory rekordowy spadek zarejestrowano w 2013 roku. Wtedy sprzedało się o 9,1 proc. mniej urządzeń niż rok wcześniej.

Przyczyny spadającego zainteresowania komputerami są różne. IDC wskazuje na wysoki kurs dolara, zbyt dużo wyprodukowanych sprzętów i nieustanny problem ze znalezieniem chętnych na sprzęt zalegający w fabrykach. Problemem jest też to, że konsumenci nie potrzebują wymieniać komputerów tak często jak do tej pory.

Ogromne spadki w sprzedaży komputerów to nie jest chwilowy trend

Użytkownicy przeznaczają swoje pieniądze na inne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony i tablety, których cykl życia jest krótszy niż jednostek PC. Nie oznacza to więc, że klienci rezygnują z komputerów, a po prostu starzeją się one znacznie wolniej niż jeszcze kilka lat temu.

IDC twierdzi, że w 2016 roku dostawy nadal będą mniejsze niż do tej pory. Potem mają zacząć rosnąć do 2019 roku, ale i tak za kilka lat sprzedaż będzie niższa niż w mijającym roku.


TOP 200