Ogniwa paliwowe będą zasilać centra danych

Siedem europejskich firm pod przewodnictwem Equinixu będzie wspólnie budować ogniwa paliwowe, które będą zasilać centra danych. Inicjatywę wspiera Unia Europejska, która zadeklarowała wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia.

Grafika: Weerapatkiatdumrong/Getty Images

Wraz z Equinix w skład grupy wchodzą: Vertiv (firma specjalizująca się w budowaniu infrastruktur IT), InfraPrime (budowanie centrów danych), włoskie przedsiębiorstwo Snam, niemieckie producent ogniw paliwowych SOLIDpower i ośrodek badawczy TEC4FUELS oraz szwedzki instytut naukowy RISE.

Projekt nosi nazwę EcoEdge PrimePower (E2P2) i zostanie dofinansowany przez Unię Europejską, która przeznaczy na ten cel blisko 3 mln USD. Zostaną one wyasygnowane w ramach unijnej inicjatywy Clean Hydrogen Partnership. Ma ona potwierdzić, że ogniwa wodorowe mogą zasilać centra danych, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska naturalnego.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • W satelitach Starlink kolejnej generacji instalowane są nowe, innowacyjne silniki

Equinix informuje, że zamierza wdrożyć i przetestować eksperymentalną platformę ogniw paliwowych E2P2 w dedykowanej przestrzeni, jaką będzie jedno z jego centrów danych funkcjonujących we Włoszech (w Mediolanie).

Firma zapowiada, ze ogniwa paliwowe typu SOFC (Solid-Oxide Fuel Cell; są to tzw. stałotlenkowe ogniwa paliwowe) zostaną zintegrowane z modułem UPS, który zawiera baterie litowo-jonowe. Pierwsze ogniwa zbudowane przez Equinix, pomimo tego iż inicjatywa jest wspierana finansowo przez Clean Hydrogen Partnership, nie będzie oparte na wodorze, ale na gazie ziemnym. Wykorzystanie takie gazu ma finalnie utorować drogę do zbudowania ogniw paliwowych bazujących na zielonym paliwie, jakim jest wodór.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200