Ognisty strumień gigaflopów

Firma AMD zaprezentowała zapowiadany od pewnego czasu procesor graficzny przeznaczony dla rynku HPC (high performance computing). Układ nosi nazwę FireStream 9170, oferuje moc obliczeniową rzędu 500 gigaflopów i obsługę technologii przetwarzania równoległego.

FireStream jest odpowiedzią AMD na kartę Tesla C870, wprowadzoną w czerwcu tego roku przez Nvidię. W przeciwieństwie do konkurencji układ - jak zapewnia producent - obsługuje obliczenia liczb zmiennoprzecinkowych o podwójnej precyzji. FireStream to również znaczący wkład w rozwijany przez AMD projekt Fusion, którego celem jest opracowanie procesora głównego i graficznego zespolonych na jednej płytce krzemu.

Układ oparty jest na high-endowych procesorach graficznych znanych z kart rodziny Radeon, tyle że wyposażony został w 2 GB pamięci GDDR3 RAM. W FireStreamie znalazło się 660 milionów tranzystorów oraz 320 jednostek przetwarzania. Układ został wykonany w procesie technologicznym 55 nanometrów, a jego zapotrzebowanie na energię wynosi 150 W.

FireStream wyceniono na 1999 dolarów. Zdaniem AMD układ może znaleźć zastosowanie w badaniach nad zmianami klimatu, analizach finansowych czy zaawansowanym przetwarzaniu danych. Producent dostrzega jednak także inne możliwe zastosowania układu, związane np. z profesjonalną obróbką wideo.

Układy FireStream będą produkowane przez tajwańską spółkę TSMC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200