Oficjalnie otwarto laboratoria praktyk na Politechnice Poznańskiej

Nowoczesne laboratoria praktyk, w których do końca 2015 roku wykształci się 6 300 uczniów i uczennic techników z Wielkopolski uroczyście otwarto w piątek na Politechnice Poznańskiej. Praktykanci rozpoczęli pracę w laboratorium we wrześniu 2013 roku.

Laboratoria znajdują się w Centrum Mechatroniki Biomechaniki i Nanoinżynierii Politechniki Poznańskiej. We wtorek nastąpi otwarcie kolejnych laboratoriów, które mieszczą się w Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. H. Cegielskiego w Pile.

"Podjęcie tej inicjatywy to przejaw wyobraźni i chęci poprawienia sytuacji, w której nasze społeczeństwo jest wykształcone teoretycznie, a nie praktycznie. W Wielkopolsce szczególnie cenimy sobie umiejętności, które nabywa się w praktyce. Mam nadzieję, że po okresie, w którym szkolnictwo zawodowe odczuwa kryzys, powrócimy do sytuacji, w której ponownie szkolnictwo otworzy się na ten kierunek. Dzisiaj potrzebujemy również fachowców, a nie tylko teoretyków" - powiedział podczas uroczystości otwarcia laboratoriów rektor Politechniki Poznańskiej prof. Tomasz Łodygowski.

Zobacz również:

Jak zaznaczył członek zarządu woj. wielkopolskiego Tomasz Bugajski laboratoria otwarto w dwóch zupełnie odmiennych lokalizacjach. "W Pile zmagamy się z dużym bezrobociem, a w Poznaniu mamy największy kapitał" - przyznał.

W ramach programu laboratoria praktyk w Poznaniu i Pile przygotowano 12 sal, które wyposażono w sprzęt umożliwiający kształcenie w sześciu najpopularniejszych w regionie zawodach: technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk, technik handlowiec, technik mechatronik oraz technik organizacji reklamy. W Poznaniu wszystkie sale znajdują się na Politechnice Poznańskiej, z kolei w Pile znajdują się one w dwóch lokalizacjach.

Uczniowie i uczennice mogą w trakcie praktyk pracować m.in. z robotem przemysłowym służącym do obsługi linii produkcyjnej, ploterem drukującym oraz okularami przeznaczonymi do wykonywania badań marketingowych.

"System laboratoriów pozwoli nauczyć obsługi sprzętu w ciągu półtora roku ok. 800 uczniów. Będą oni posiadali umiejętności, które pozwolą im pracować z tymi urządzeniami" - zaznaczył koordynator projektu z ramienia Politechniki Poznańskiej dr Maciej Szafrański.

Jak zaznaczył, laboratoria można przystosować do nauki innych zawodów: technika elektronika, technika mechanika i technika hotelarstwa.

Laboratoria otwarto we wrześniu 2013 roku. Do tej pory w praktykach uczestniczyło 1 400 uczniów i uczennic, którzy brali udział w tygodniowych praktykach.

W Wielkopolsce w roku szkolnym 2013/2014 w zawodzie uczy się blisko 70 tys. osób.

Koszt budowy laboratorium wyniósł kilka milionów złotych.

Laboratorium jest elementem programu "Czas zawodowców - wielkopolskie kształcenie zawodowe", który jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Politechnikę Poznańską. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ krf/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398914,oficjalnie-otwarto-laboratoria-praktyk-na-politechnice-poznanskiej.html


TOP 200