Oficjalnie o projektach CPI

Obecnie platforma dostarcza 22 usługi świadczone m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Krajowe Biuro Wyborcze. CPI MSWiA współpracuje również m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym, Ministerstwem Sprawiedliwości, Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Środowiska, urzędami wojewódzkimi i jednostkami samorządu (np. UM Częstochowa, UW Białystok, UM Poznań, UM Łódź) w zakresie utrzymania, doskonalenia i rozwoju usług.

Czy obecny zakres wdrożenia odbiega od zakładanego planu projektu? W komentarzach na naszych stronach często pojawiają się informacje, że ePUAP "nie działa"... Jeśli tak, to czy został popełniony błąd analizy, który miał wpływ na efekt końcowy wdrożenia?

System ePUAP działa poprawnie, jak również aktualny zakres wdrożenia jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem. Obecnie prowadzone są prace, mające na celu modyfikację Katalogu Usług Publicznych w obszarze interfejsu użytkownika.

Czy będą prowadzone jakieś prace "naprawcze"? Czy może nowe funkcjonalności będą już dodawane w ramach projektu ePUAP2?

Kolejne funkcjonalności będą udostępniane w ramach projektu ePUAP2. Zaplanowane są też działania wymagające modyfikacji w obszarze ergonomii, rozbudowa zastosowanych klasyfikacji usług, poprawa i uatrakcyjnienie interfejsu użytkownika oraz rozszerzenie dostępnych funkcjonalności i usług.

Jaki jest stan wdrożenia PESEL2 i OEWIUDO? 10 miesięcy temu ogłoszono zakończenie tego pierwszego. Choć - jeśli dobrze pamiętam - ograniczono jego zakres, a na pewno budżet z ponad 100 mln zł do ok. 30 mln zł.

OEWiUDO jest częścią PESEL2, który został zakończony 30 września 2008 r. PESEL2 został zrealizowany zgodnie z założeniami planu naprawczego dotyczącego zmian w warstwie centralnej. Oba rejestry zostały przeniesione na nową platformę sprzętowo-programową, co umożliwiło świadczenie usług sieciowych, natomiast modernizacja warstwy lokalnej systemu (w tym bezpośrednie zasilanie rejestrów z gmin) została przeniesiona do zakresu prac projektu pl.ID. W związku z powyższym systemy osiągną pełną funkcjonalność w momencie zakończenia realizacji projektu pl.ID.

Czy środki na PESEL2 i OEWIUDO zaplanowano w budżecie na rok 2010? Czy planowane są jeszcze jakieś wydatki na te dwa systemy?

Działania stanowiące kontynuację projektu PESEL2 i oprogramowywanie OEWiUDO są realizowane w ramach projektu pl.ID, którego realizacja zaplanowana jest na lata 2009-2013.

Nadesłała Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA


TOP 200