Oficjalne otwarcie fabryki AMD

Hector Ruiz, szef Advanced Micro Devices, dokonał oficjalnego otworcia kolejnej fabryki procesorów w Dreźnie, której budowa pochłonęła już 1,5 mld USD. Fab 36 będzie pierwszym zakładem produkcyjnym AMD, w którym będą powstawać procesory wycinane z wafli krzemowych o średnicy 300 mm. Proces ten umożliwia obniżenie jednostkowego kosztu produkcji procesora. AMD planuje na początek wytwarzać układy w technologii 0,09 mikrona.

Inwestycja w Fab 36 pochłonęła już 1,5 mld USD. Spółka otrzymała wsparcie finansowe lokalnych władz w wysokości 300 mln USD, prywatni inwestorzy wyłożyli kolejne 325 mln USD, reszta pochodzi z zaciągniętego przez AMD kredytu. Aby Fab 36 osiągnął pełnię mocy produkcyjnych potrzeba jeszcze drugie 1,5 mld USD. Produkcja układów ma ruszyć wkrótce po oficjalnym otwarciu. Pierwsze dostawy trafią na rynek w I kw. 2006 roku.

Pod koniec przyszłego roku producent planuje uruchomienie w Fab 36 produkcji procesorów w technologii 0,065 mikrona, zaś do końca dekady w procesie 0,045 oraz 0,032 mikrona.

Według badań Mercury Research, udział AMD w światowym rynku procesorów x86 wynosi 15-16 proc.

AMD posiada już jedną, powstałą w 1999 r., fabrykę w Dreźnie - Fab 30, gdzie produkowane są układy Opteron oraz Athlon 64. Trzecia i pierwsza zarazem fabryka AMD w amerykańskim Austin rozpoczęła produkcję procesorów w 1979 roku. Na potrzeby spółki na całym świecie pracuje wiele placówek poddostawców.

Polecamy reportaż z Fab 30:

AMD Fab 30 - twierdza (nie) do zdobycia

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200