Oficjalna premiera NetWare 6

Novell wprowadza do sprzedaży najnowszą wersję swojego systemu sieciowego. Nowy NetWare wzbogacono m.in. o usługi dostępu do korporacyjnych drukarek przez Internet oraz narzędzia do zdalnej synchronizacji i zarządzania plikami. System jest też bardziej skalowalny dzięki możliwości adresowania 64 GB pamięci operacyjnej i usprawnionej obsłudze systemów klastrowych.

Novell oficjalnie przedstawił najnowszą wersję systemu NetWare 6. Wraz z nim ogłoszona została premiera wersji przeznaczonej dla małych firm - Small Business Suite 6. NetWare 6 będzie dostępny w Polsce na początku października b.r, a Small Business Suite 6 - na początku listopada. Według przedstawicieli Novell Polska, w trzy miesiące po premierze powinna ukazać się polska wersja pakietu Small Business Suite.

<b>Więcej możliwości</b>

NetWare 6 jest bardziej skalowalny od swojego poprzednika. System może zaadresować do 64 GB pamięci RAM i wykorzystywać 32 procesory. Najnowsza wersja Novell Storage Services pozwala na obsługę systemów plików o objętości do 8 TB i 1 mln jednocześnie otwartych plików. Nowością jest zintegrowanie w systemie usług klastrowych dla 2 węzłów. System wzbogacono o dwa ważne funkcje: iFolder i iPrint. Pierwsza z nich oferuje dostęp do plików przechowywanych na serwerze NetWare z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. Druga - drukowanie zdalne i wysyłanie faksów. Obie funkcje działają za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W NetWare 6 Novell znacznie poprawił funkcjonalność konsoli administracyjnej wykonanej w technologii Java. System oferuje możliwość ukrycia sesji administracyjnej, co zwiększa bezpieczeństwo zdalnego dostępu.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Pakiet Novell Small Business Suite 6 oprócz nowego jądra systemu operacyjnego zawiera też sporo dodatkowego oprogramowania, np. GroupWise 6, ZENworks for Desktops 3.2, pakiet do zarządzania bezpieczeństwem BorderManager Enterprise Edition 3.6. W pudełku można też m.in. znaleźć serwer faksowy Tobit FaxWare i oprogramowanie antywirusowe VirusScan.

<b>Nowe licencje</b>

Wraz z wprowadzeniem wersji NetWare 6 firma rezygnuje z licencjonowania systemu w oparciu o liczbę jednocześnie zalogowanych użytkowników (concurrent user). Firma już wcześniej próbowała zmieniać sposób licencjonowania NetWare. Do programów sprzedaży licencji wprowadzono opcje Site licence (tzw. licencja na obszar), umożliwiającą zakup licencji według ilości posiadanych komputerów. Tym razem Novell idzie znacznie dalej. Nową wersję można będzie kupić wyłącznie w oparciu o rzeczywistą liczbę użytkowników i instalować dowolną liczbę serwerów w sieci. Podstawą do wyliczeń będzie ilość obiektów typu user w drzewie NDS. "Liczymy, że zmiany zostaną pozytywnie odebrane przez klientów, zwłaszcza, że praktycznie wszystkie nowe produkty są już licencjonowane według liczby użytkowników" - mówi Rafał Kruschewski z Novell Polska.

Klienci CLA korzystający obecnie z licencji na obszar mogą kontynuować ten sposób licencjonowania. Mogą też w przypadku aktualizacji NetWare do wersji 6 wybrać nowy system licencjonowania. Otrzymają wówczas co najmniej tyle licencji typu user, na ile zezwalała im licencja na obszar. Jak zapewnia Novell, użytkownicy wcześniejszych wersji NetWare nie muszą od razu aktualizować oprogramowania. W sprzedaży dostępne będą licencje rozszerzające do sprzedawanych obecnie systemów NetWare 5.1 i 4.2. Jedną z możliwości aktualizacji do wersji 6 jest wykupienie do 15 października br. ubezpieczenia wersji (Upgrade Protection) do systemu NetWare 5.1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200