Offshoring: Europa lepsza od Azji

Według raportu przygotowanego przez Economist Intelligence Unit już wkrótce Europa Wschodnia stanie się głównym konkurentem Azji na polu inwestycji outsourcingowych.

Obecnie przedsiębiorstwa z branży IT decydujące się na przeniesienie produkcji czy działów badawczo rozwojowych najczęściej wybierają wciąż Indie. Kraj ten jeszcze dłuższy czas pozostanie na czele offshoringowego rankingu ze względu na niskie koszty pracy, jasne warunki prawne funkcjonowania biznesu i przede wszystkim dostępność wykwalifikowanych, znających język angielski specjalistów. Swoja atrakcyjność dla firm chcących korzystać z usług outsourcingowych stopniowo zwiększają kraje Europejskie. Autorzy raportu zwracają uwagę zwłaszcza na Czechy i Polskę. Nasi południowi sąsiedzi na razie wydają się oferować lepsze warunki, gdyż Czechy są już trzecie (po Indiach i Chinach) w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych krajów do realizacji inwestycji offshoringowych. Polska wysunęła się na 5 miejsce rankingu, tuż za Singapurem.

Raport Economist Intelligence Unit powstał na bazie rozmów z 500 przedstawicielami kadry kierowniczej dużych przedsiębiorstw. Ponad 57% z nich przyznało, że outsourcing i offshoring będą miały bardzo istotny wpływ na obraz światowej gospodarki. Ich zdaniem korporacje będą outsourcingować coraz więcej procesów - nie tylko produkcję lub badania i rozwój lecz także logistykę czy księgowość.

Zobacz również:


TOP 200