Office Online zamiast Microsoft 365. Czy warto?

Office Online ma wiele funkcji i jest responsywny, podczas gdy Microsoft 365 zapewnia ich jeszcze więcej, ale w płatnej subskrypcji. Co zatem wybrać?

Office Online to dobry, darmowy pakiet biurowy / Fot. Materiały własne

Office Online to dobry, darmowy pakiet biurowy / Fot. Materiały własne

Office Online to bezpłatna wersja Office'a 365, obecnie nazywanego platformą Microsoft 365. Producent przekonuje, że możemy bezpłatnie korzystać z programów Word, Excel, PowerPoint i innych dzięki pakietowi Office w wersji webowej.

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo dużo bezpłatnego oprogramowania biurowego, gdzie najpopularniejszym jest pakiet Open Office. Microsoft również na polu bezpłatnych aplikacji chciał mieć swoją pozycję i zdecydował, że wprowadzi pakiet Office on the web, bo tak oficjalnie nazywa się darmowa edycja.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365

W pakiecie stworzymy proste dokumenty, arkusze kalkulacyjne czy prezentacje, a także możemy współpracować z innymi. Dla niektórych, mniej wymagających firm i użytkowników, taki pakiet będzie w pełni wystarczający.

Office Online ma zaskakująco dużo funkcji

Pozytywną niespodzianką jest z pewnością fakt, że Office Online ma zaskakująco dużo funkcji. Owszem, nie ma tutaj bardzo zaawansowanych rozwiązań dla wymagających profesjonalistów, ale większość użytkowników raczej nie będzie miała powodu do narzekań. W Wordzie przygotujemy dokument, w PowerPoint - prezentację, a w Excelu arkusz bez przesadnie skomplikowanych formuł i wzorów. Dokumenty muszą być jedynie proste, bo np. brakuje Kształtów, Smart obiektów czy Wykresów. Niestworzymy też diagramów czy innych pomocy wizualnych w samej aplikacji, ale pamiętajmy, że możemy je dodać z innych miejsc.

Niektórym będzie brakować funkcji rysowania, czy też możliwości wybierania układu stron, niemniej tak jak wspomnieliśmy - do prostych dokumentów funkcjonalność Office'a Online wystarczy w zupełności.

Dla przykładu, choć wielu rozwiązań i narzędzi brakuje, w samym Excelu znajdziemy ponad 400 funkcji udostępnionych za darmo. Dzięki temu, jak na bezpłatną aplikację do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, jest ona jedną z najbardziej rozbudowanych na rynku.

Office Online oferuje zadowalającą liczbę funkcji, jeśli tylko pracujemy nad w miarę podstawowymi dokumentami. Warto wypróbować, a następnie porównać także z aplikacjami wchodzącymi w skład pakietu Google'a.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200