Office 365 - pierwsze wrażenia

Wprowadzając na rynek swój pakiet online Microsoft chce walczyć z największym konkurentem - Google oraz jego Google Docs i pocztą Gmail. Firma oferuje Exchange oferowany w modelu cloud computing, pakiet do pracy grupowej SharePoint, pakiet komunikacyjny Lync oraz - oczywiście - aplikacje biurowe Office.

Redakcja poleca:

Zapraszamy na eSeminarium poświęcone polskiej premierze Office 365. Pokazujemy też pierwszych klientów i sposób wykorzystania przez nich pakietu biurowego Microsoftu.

Cena pakietu Microsoft Office 365 dla klientów indywidualnych i małych firm to 5,25 euro (ok. 21 zł) za jedno stanowisko miesięcznie. Finalna wersja pakietu Office 365 od dziś jest dostępna na 40 rynkach, w tym w Polsce, a 20 globalnych partnerów Microsoft ogłosiło plany jej wdrożenia u klientów. W Polsce wersję online pakietu Office testuje już 6000 firm. Na polskim rynku gotowość wprowadzenia do swojej oferty tego typu usług zapowiedziały już m.in ATM, Alior Bank, Komako, NASK, Polkomtel, Sferis i UPC.

Lokalny pakiet Office

Usługa Office 365 polega na udostępnieniu klientom aplikacji obsługiwanych w modelu cloud computing, obejmujących pocztę, komunikację, pracę grupową i portal dokumentów firmowych z wbudowanym edytorem plików Office obsługiwanym przez przeglądarkę. W usłudze udostępniana jest skrzynka Exchange obsługiwana standardowo przez przeglądarkę. Obsługiwane są wszystkie typowe funkcje Exchange, z wyjątkiem folderów publicznych, którą to funkcję przejął SharePoint.

Zobacz również:

  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Aplikacja webowa poczty elektronicznej ma możliwość synchronizacji z urządzeniami przenośnymi, które obsługują ActiveSync. Będzie zatem działać z telefonami z systemami Android, BlackBerry, Symbian oraz Windows Mobile/Windows Phone 7. Pojemność skrzynki to 25 GB. Jedną z najmocniejszych stron poczty online - w porównaniu do wykorzystania oprogramowania Outlook i typowego serwera poczty - jest przetwarzanie reguł po stronie serwera, dzięki czemu filtrowanie i segregacja poczty odbywa się już na nim. W cenie usługi jest wliczona ochrona antyspamowa i antywirusowa.

Office 365 - pierwsze wrażenia

Word w Office 365

W dzisiejszych czasach częścią firmy jest stała komunikacja. Microsoft wprowadził zatem usługę firmowego komunikatora błyskawicznego, komunikacji głosowej, konferencji webowych oraz połączeń wideo. Usługa ta - nawet w minimalnej wersji komunikatora tekstowego - nie działa z przeglądarki internetowej bez zainstalowanego oprogramowania klienta Lync, który stanowi jednak część Office 365.

Dodatkiem do usługi Office 365 jest instalowane lokalnie oprogramowanie Office Professional Plus, które uzupełnia funkcjonalność webową o wydajność i wygodę pracy z aplikacjami zainstalowanymi na stacji roboczej. Oprogramowanie to jest dostępne w ramach wybranych wersji pakietu i może być zainstalowane nawet na pięciu komputerach jednego użytkownika.

Office 365 - pierwsze wrażenia

Outlook w Office 365

SharePoint online

Praca z dokumentami w chmurze obliczeniowej obejmuje portal współpracy, który służy do wyświetlania, edycji i zarządzania dokumentami biurowymi. To de facto SharePoint, który został udostępniony w modelu cloud computing.

Częścią tej usługi jest edytor Office Web Apps, który umożliwia modyfikację istniejących dokumentów Office udostępnianych na portalach SharePoint. Aplikacja działa dobrze, umożliwiając poprawną pracę. Po zainstalowaniu obsługi Silverlight, część zadań jest wykonywanych za pomocą tej wtyczki, wzbogacając interfejs użytkownika. Edycja plików tekstowych oraz arkuszy kalkulacyjnych jest jednak możliwa wprost z przeglądarki, bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania, w tym Silverlight.

Częścią pracy grupowej w firmie jest wspólne redagowanie dokumentów. SharePoint umożliwia jednoczesną pracę więcej niż jednej osoby nad dokumentem. Przy tym nie trzeba wielokrotnie zapisywać i odświeżać dokumentu. Zmiany są od razu widoczne. Niestety, aplikacje Office 365 - przynajmniej w wersji beta - nie potrafią edytować plików w najpopularniejszym formacie XLS.

Office 365 - pierwsze wrażenia

SharePoint w Office 365

Do edycji webowej niezbędna jest konwersja do formatu XLSX. Tymczasem takiej opcji nie ma w wersji internetowej arkusza kalkulacyjnego. Dla porównania, pliki DOC mogą być łatwo skonwertowane online, a następnie edytowane. Oczywiście, w każdym przypadku można skorzystać z Excela i Worda instalowanego lokalnie.

Office 365 ma także panel dla administratorów. Łatwa w użyciu konsola umożliwia kontrolowanie kont użytkowników, praw dostępu i wdrożenia tego pakietu w całej organizacji.

Office 365 - pierwsze wrażenia

Konsola administracyjna w Office 365

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200