Office 365 i Google Apps w testach

Google Apps

Office 365 i Google Apps w testach

Do sprawdzania stanu dostępności usług Office 365 służy strona Service Health, dostępna w panelu administratora

Usługa oferowana przez Google nie jest tak rozbudowana jak Office 365 czy jego poprzednik BPOS. Z założenia ma być mała i lekka a zarazem spełniać wszystkie najistotniejsze funkcje. Na Google Apps składają się Google Docs (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, obsługa slajdów i formularzy a także przestrzeń na przechowywanie danych. Kolejnym składnikiem usługi jest Gmail oraz kalendarz a także narzędzie do tworzenia serwisów internetowych (Witryny Google), filtr antyspamowy (Postini) i aplikacja pozwalająca na współdzielenie wideo. Subskrybując usługę otrzymujemy możliwość utworzenia tylu kont w swojej domenie ile opłacimy (nie ma limitu), każdy z nich otrzyma 25 GB miejsca oraz współdzielone 10GB (plus 500 MB na każdego użytkownika) w usłudze Witryny Google. Jak już wspomnieliśmy jedynym narzędziem potrzebnym do korzystania z usługi jest przeglądarka internetowa. Zdecydowanie brakuje możliwości pracowania nad dokumentami w trybie offline. Jedyną metodą skopiowania dokumentu na dysk komputera jest ściągnięcie danych na komputer przy pomocy Google Sync. Jeśli nie mamy dostępu do sieci, praktycznie nie możemy zrobic nic. Według zapewnień producenta do końca tego lata ma być udostępniony tryb offline korzystający z możliwości HTML5.

Polecamy: Dodatki biznesowe do Google Apps

Zobacz również:

  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Teams nie będzie integralną częścią Windowsa 11

Trzy warianty do rozważenia

Jeśli planujemy skorzystanie z narzędzi biurowych w modelu cloud computing, mamy do wyboru co najmniej trzy warianty. Pierwszym rozwiązaniem, które warto rozważyć, są oferty usług mniejszych firm świadczonych w tym modelu. W cieniu tych dwóch opisywanych przez nas usług istnieje wiele ofert usług serwowanych na bardzo dobrym poziomie, a hostowanych przez mniejsze firmy. Wielu dostawców proponuje usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb. Warto im się przyjrzeć -ich oferta nie jest adresowana do wielkich korporacji, a właśnie do tych średnich i mniejszych.

Polecamy: Biurowe wojny Microsoftu i Google

Drugim godnym rozważenia wariantem jest Google Apps for Business. Zarówno jej subskrypcja, jak i przetestowanie będzie stosunkowo proste. Kolejną opcją do wyboru jest Office 365. Kwestie finansowe z tym związane komplikują się nieco, jeśli firma korzysta z Software Assurance. Warto skontaktować się z

Office 365 i Google Apps w testach

Office 365 vs Google Apps

Microsoftem, by dowiedzieć się, ile naprawdę będzie nas kosztować migracja do Office 365. W firmach korzystających z takich rozwiązań, jak MS Office, Exchange czy SharePoint, przejście na ich wersję świadczoną w chmurze będzie mniej zauważalne dla pracowników, niż migracja na inną platformę.

Jak łatwo zauważyć, autor testu uznał za najważniejszy parametr funkcjonalność rozwiązania i w tej kategorii rozwiązanie firmy Microsoft pokazało się z najmocniejszej strony i ostatecznie zwyciężyło. Jeśli uznamy, że co innego jest dla nas istotne i zmienimy wagi ustalone w poszczególnych kategoriach, ostateczna ocena obu rozwiązań może być inna.

Migracja w chmurę

Warto pamiętać, ze usługi w chmurze oznaczają z jednej strony wygodę (o dostępność usług troszczy się ktoś inny), ale z drugiej strony też i pewne ograniczenia. Niezależnie od tego czy ostatecznie wybierzemy Google Apps, Office 365, usługi mniejszych dostawców czy zdecydujemy jednak korzystać z własnych serwerów, warto przetestować wariant oparty na chmurze.


TOP 200