Office 365 Home Premium - krok bliżej ku doskonałości?

Najnowsza wersja pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office być może nie jest najlepszym oprogramowaniem tego typu, jakie można sobie wyobrazić - wymagający użytkownicy z pewnością będą w stanie na szybko wymienić kilka wad czy braków. Ale wydaje się, że jest to najlepszy pakiet biurowy, jaki można w tej chwili kupić i zdecydowanie najlepszy MS Office, jaki kiedykolwiek powstał.

Koncern podszedł do sprawy poważnie - bo choć większość uwagi Microsoftu skupiała się ostatnio raczej na mobilnym i stacjonarnym OS-ach spod znaku Windows, to jednak nie zapomniano o produkcie, dzięki któremu oprogramowanie firmy z Redmond jest dziś biurowym standardem.

Udostępniony na początku roku Office 365 Premium dla Użytkowników Domowych jest oprogramowaniem silniej niż wcześniejsze wersje zintegrowanym z chmurą. Widać jednak, że poziom "uchmurowienia" został starannie przemyślany - mimo wszystkich funkcji i narzędzi webowych Office 365 Home Premium (tak ów produkt nazywa się w angielskiej wersji), to wciąż bardziej "oprogramowanie instalowane lokalnie i ściśle współpracujące z cloudem" niż narzędzie typowo chmurowe. Na związki z chmurą wskazują m.in. nowe nazewnictwo (365 w nazwie to odwołanie do chmurowej wersji Office’a), internetowy system dostarczania i instalacji oprogramowania czy też nowy model płatności. Za korzystanie Office 365 Home Premium płacimy bowiem w modelu subskrypcyjnym - ok. 430 zł rocznie lub ok. 43 zł miesięcznie. Co ważne, w tej cenie dostajemy licencję na pięć stanowisk.

Microsoft kusi bonusami

Jeśli jeszcze nie przesiedliście się na któregoś z konkurentów MS Office - OpenOffice, LibreOffice czy GoogleDocs - to propozycja Microsoftu wydaje się godna rozważenia. Tym bardziej że Office 365 Home Premium ma kilka asów w rękawie. Warto wspomnieć choćby o dostępie do konta Skydrive o pojemności 20 GB, 60 minutach miesięcznie na połączenia telefoniczne w usłudze Skype, dostępie do webowych wersji aplikacji z pakietu MS Office, a także o możliwości zainstalowania tymczasowej kopii pakietu na dowolnym komputerze, z którego akurat przyjdzie nam korzystać.

5 najważniejszych nowości w Office według Microsoftu:

• Office Web Apps - możliwość korzystania z webowych wersji aplikacji z rodziny MS Office.

• Integracja z SkyDrive/Skype - rozbudowane narzędzia do komunikacji i dzielenia się danymi.

• Zoptymalizowanie pod kątem obsługi dotykiem - pełna integracja z interfejsem Modern UI.

• Nowy Ekran startowy - udoskonalony interfejs, od którego użytkownik zaczyna pracę z aplikacjami.

• Uproszczone udostępnianie - nowe funkcje pracy grupowej.

Gdy skończy się czas ważności wykupionej licencji, nie tracimy automatycznie dostępu do wykupionych aplikacji (ani dokumentów przechowywanych w chmurze Microsoftu) - usługa przechodzi wtedy w tryb "tylko do odczytu". Oznacza to, że dopóki nie przedłużymy licencji, nie możemy tworzyć i edytować dokumentów, ale wciąż możemy przeglądać materiały utworzone wcześniej.

Oczywiście, w tak dużej beczce miodu musi być również łyżka dziegciu. I oczywiście jest, i to całkiem spora - otóż licencja Office 365 Premium dla Użytkowników Domowych wyraźnie stanowi, że oprogramowanie to nie może być wykorzystywane do jakiejkolwiek działalności zarobkowej. Jeśli chcemy używać nowego Office’a do pracy, niezbędna będzie wersja Office 365 Small Business Premium (lub wyższa).


TOP 200