Office 2003 SP3 blokuje stare formaty

Najnowszy zestaw poprawek Office 2003 SP3 uniemożliwia odczyt wielu plików zapisanych w starych formatach wykorzystywanych m.in. przez Word, Excel, Lotus 1-2-3, Quattro lub Corel Draw. Może to spowodować nieoczekiwane problemy dla użytkowników, którzy wciąż przechowują dokumenty zapisane w starych formatach i będą chcieli uzyskać do nich dostęp.

Tego typu modyfikacja wprowadzona przez Service Pack 3 do Office 2003 jest podyktowana względami bezpieczeństwa, bo "stare formaty umożliwiają uruchamianie wrogiego kodu". Choć jest to dobre uzasadnienie, ale w praktyce zagrożenie dotyczy sytuacji, gdy ktoś chce otworzyć nowy plik pochodzący z niepewnego źródła. Jeśli natomiast użytkownik przechowuje własne, stare dokumenty to brak możliwości ich otwarcia może być denerwujący.

Niestety Microsoft wprowadził tę funkcję jako opcję instalowaną domyślnie, a jej odblokowanie jest skomplikowane i wymaga modyfikacji rejestru Windows. Procedura oraz lista blokowanych formatów opisane są na stronach Microsoftu.

Tego typu rozwiązanie może być trudne do przeprowadzenia zwłaszcza w wypadku firm, które wykorzystują wiele komputerów z zainstalowanym pakietem Office 2003. Nowy mechanizm zabezpieczeń wprowadzony przez SP3 wywołuje krytyczne komentarze użytkowników Office.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200