Oferta dla mniejszych

Najtańszym rozwiązaniem jest zainstalowanie drukarek fiskalnych.

Najtańszym rozwiązaniem jest zainstalowanie drukarek fiskalnych.

Systemy obsługujące średnie i większe przedsiębiorstwa handlowo-usługowe korzystają zwykle z sieci kas komputerowych, z których każda realizuje funkcje kasowe (szybkie wyszukiwanie produktu, drukowanie paragonów itp.) i fiskalne (zapis do modułu fiskalnego każdej sprzedaży, opracowywanie raportów fiskalnych itp).

Dla firm, których działanie ogranicza się do pojedynczych punktów sprzedaży (apteki, stacje paliw, niewielkie sklepy czy hurtownie), kuszącą alternatywą w stosunku do kosztownych kas jest użycie drukarek fiskalnych, które - pracując w połączeniu z komputerem PC - mogą realizować funkcje sprzedaży i fiskalną. Drukarki fiskalne mają wbudowany moduł fiskalny, przez co każda zapisana na paragonie transakcja jest rejestrowana w pamięci modułu fiskalnego, a jednocześnie mogą drukować paragony fiskalne. Niektóre z nich wyposażone są też w wyświetlacz dla klienta.

Zwykle z drukarek fiskalnych korzystają firmy, które już wcześniej przekonały się do wspomagających ich pracę rozwiązań komputerowych. Dołączenie do komputera PC drukarki fiskalnej zamienia dotychczas stosowany system komputerowy w zgodny z obowiązkami fiskalnymi, określonymi przez Ministerstwo Finansów. Z drukarek fiskalnych korzysta obecnie 10-20% użytkowników urządzeń fiskalnych.

Aby zachęcić nabywców, większość producentów programów do obsługi mniejszych firm wbudowuje do nich sterowniki, obsługujące drukarki fiskalne. Przykładem produktów współpracujących z drukarką fiskalną Posnet są np. program Hurt Junior Plus, oferowany przez z Krakowa, Restauracja i Hotel firmy infoSTAR z Kielc czy ATI-Hurt, firmy ATI. Dla drukarek FP-600 oferowane są programy (przeznaczone dla aptek) firm: InfoVIDE, Cirrus, Kamsoft, KOTT. Jedną z bardziej popularnych w kraju firm zajmujących się oprogramowaniem dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw jest MacroSoft - oferuje ona system, składający się z komputera, drukarki fiskalnej i oprogramowania MAGFAKT. Także system obsługi stacji benzynowej pro-BENZ, proponowany przez szczecińską firmę Progel, wykorzystuje drukarki fiskalne i multipleksera do współpracy systemu z dystrybutorami paliwa i - zdaniem producenta - jest jednym z najtańszych tego typu rozwiązań.

Dodatkową zaletą posiadania komputera połączonego z drukarką fiskalną jest możliwość skorzystania ze stowarzyszonych aplikacji zainstalowanych na dysku twardym, jak systemy F-K czy aplikacje biurowe. Do tandemu komputer- drukarka fiskalna można dołączyć także drukarkę klasyczną, co umożliwia drukowanie "szerokowałkowych" faktur VAT i rachunków uproszczonych.


TOP 200