Ofensywa sieci WLAN w firmach

Wielu specjalistów i analityków rynku telekomunikacyjnego twierdzi, że w 2008 r. sieci WLAN będą odgrywać coraz większą rolę w przedsiębiorstwach, a głównym czynnikiem stymulującym ich dynamiczny rozwój będzie standard IEEE 802.11n Draft 2.

Wiele firm zdaje sobie sprawę, że sieci WLAN to już nie tylko moda czy ciekawostka technologiczna, ale wręcz niezbędny element struktury informatycznej, bez którego przedsiębiorstwo nie może efektywnie pracować. Tym bardziej, że sieci oparte na nowym standardzie 802.11n pracują dużo szybciej niż sieci 802.11a/b/g, przesyłając dane drogą radiową z szybkością 300 Mb/s i oferując rzeczywistą przepustowość rzędu 150 do 180 Mb/s. Dla porównania, w przypadku standardowych sieci WLAN te same wielkości wynoszą odpowiednio 54 Mb/s i 20 do 25 Mb/s.

IDC przewiduje, że w 2009 r. na rynek trafi 113 mln sztuk układów scalonych wspierających standard 802.11n i technologię MIMO. Z kolei przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że blisko połowa firm zamierza wprowadzić w 2008 r. do swoich systemów informatycznych sieci bezprzewodowe oparte na standardzie 802.11n, a jedna trzecia zamierza zapewnić swoim klientom dostęp do firmowej sieci LAN za pomocą bezprzewodowych połączeń, które zastąpią kablowe sieci Ethernet. Badanie to dotyczy rynku amerykańskiego, ale podobne tendencje można zaobserwować na całym świecie, również w Polsce.

Zobacz również:

Ofensywa sieci WLAN w firmach

Zaletą połączeń radiowych opartych na standardzie 802.11n jest nie tylko duża przepustowość, ale niezawodność działania i stabilność pracy, głównie za sprawą technologii kryjącej się za skrótem MIMO (Multiple Input Multiple Output). Specjaliści podkreślają, że dzięki standardowi 802.11n sieci radiowe są obecnie postrzegane inaczej niż rok czy dwa lata temu. Wtedy niewielu sądziło, że połączenia WLAN będą traktowane jako podstawowa metoda, dzięki której pracownicy mogą uzyskiwać dostęp do informatycznych zasobów firmy. Teraz wdrożenia takie można coraz częściej spotkać zarówno w małych i średnich firmach, jak i w dużych przedsiębiorstwach.

Nie oznacza to oczywiście, że w obszarze tym firmy nie napotykają na szereg trudności. I tak np. wprowadzając do swojego systemu informatycznego połączenia radiowe 802.11n, firmy muszą często modyfikować sieć LAN, instalując np. na jej obrzeżach przełączniki zawierające porty Gigabit Ethernet, które poradzą sobie ze wzrastającym ruchem pakietów.

Drugie wyzwanie dotyczy wtedy technologii PoE, zgodnej z nowym standardem 802.3at. Technologia PoE oparta na standardzie 802.3at (znana również jako technologia PoEPlus) jest następcą starszej technologii PoE opartej na standardzie 802.3af. Połączenia Ethernet wspierające PoEPlus mogą dostarczać urządzeniom sieciowym większą moc niż połączenia oparte na standardzie 802.3f i firmy muszą się liczyć z tym, że będą musiały instalować przełączniki zawierające porty wspierające takie połączenia.

Sieci 802.11n zdobywają przebojem ośrodki uniwersyteckie i naukowe. Jedną z największych na świecie sieci WLAN opartą na tym standardzie zainstaluje u siebie w 2008 r. Carnegie Mellon University (Pittsburgh; USA) . Będzie się ona składać aż z 3000 punktów dostępowych 802.11n wyprodukowanych przez firmy Aruba i Xirrus. Xirrus dostarczy nowatorski produkt, będący nową jakością na tym rynku. Jest to swego rodzaju "macierz" WLAN zawierająca wiele punktów dostępowych, bezprzewodowy przełącznik i zestaw sektorowych anten.

Firmy decydujące się na sieci 802.11n będą miały niedługo do wyboru sporo produktów. Dostawcy rozwiązań bezprzewodowych zasypią wręcz rynek w pierwszym kwartale 2008 r. nowymi produktami. Pozostaje jedynie wątpliwość, czy do tak dużej podaży dopasuje się odpowiednio popyt.


TOP 200