Ofensywa na dwa fronty

W najbliższych miesiącach na rynek trafią produkty, które mają zadecydować o przyszłości Novella.

W najbliższych miesiącach na rynek trafią produkty, które mają zadecydować o przyszłości Novella.

W listopadzie br. odbędzie się premiera systemu SuSE Linux przeznaczonego dla użytkowników indywidualnych. Wkrótce należy się także spodziewać premiery Novell Linux Desktop dla przedsiębiorstw. Natomiast w lutym 2005 r. na rynek trafi SuSE Open Enterprise Server (OES), platforma stanowiąca kulminację wysiłków Novella zmierzających do przygotowania usług sieciowych uruchamianych na jądrach NetWare i Linux.

Wprawdzie Novell z dumą twierdzi, że Open Enterprise Server zostanie wprowadzony na rynek prawie rok przed zapowiadanym początkowo terminem, jednak to równocześnie dwa miesiące spóźnienia w stosunku do daty premiery przedstawionej podczas tegorocznej konferencji Brainshare. Novell nie ma bowiem czasu do stracenia. Z badań przeprowadzonych przez The Yankee Group wynika, że osiem na dziesięć firm zamierza w latach 2004-2005 przeprowadzić migrację systemów operacyjnych do nowszych wersji. Jeśli firma nie będzie działać szybko, może stracić swoją szansę.

Dwa w jednym

OES to zapowiadana niemalże od chwili przejęcia SuSE Linux platforma "dwujądrowa". Według Novella rozwijany od ponad dwóch dekad NetWare, to nic innego niż jądro z określonym zestawem usług. Teraz usługi te zostały zmodyfikowane do współpracy z jądrem systemu Linux. Novell przeniósł na Linuxa m.in. mechanizmy klastrów geograficznych oraz usługi Novell Storage Services, które pozwalają uruchomić w Linuxie system plików zbliżony do tego wykorzystywanego w NetWare. Przedstawiciele firmy zapewniają, że usługi działają z jądrem linuxowym bezpiecznie i niezawodnie - podobnie jak z jądrem NetWare.

Platforma OES będzie zawierać ujednolicone dla Linuxa i NetWare interfejsy API dla aplikacji backupowych, pozwalające zrezygnować z porównywania zawartości kopii z aktualnym stanem plików na dyskach. Heterogeniczną platformą będzie można zarządzać przy wykorzystaniu jednolitych narzędzi. W tym celu przygotowano specjalną wersję oprogramowania iManager.

OES zawiera funkcjonalność Net-Ware 6.5 (wraz ze wszystkimi uaktualnieniami, które ukazały się od momentu premiery) oraz SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 9 z jądrem 2.6, którego premiera miała miejsce w sierpniu br. Wraz z OES użytkownicy otrzymają jednak SLES 9 rozszerzony o zestaw poprawek Service Pack 1. Właśnie chęć dostarczenia pierwszego zestawu poprawek spowodowała dwumiesięczne opóźnienie premiery OES. Wkrótce rozpoczną się publiczne beta testy oprogramowania - do udziału w programie można się zgłosić na stronach internetowych Novella.

Inaczej niż w domu

Sprzedaż biurkowych wersji Linuxa użytkownikom domowym z pewnością nie jest - przynajmniej na razie - dochodowym interesem. Novell widzi za to duży potencjał w rynku korporacyjnym, dlatego zaoferuje dwie wersje systemu biurkowego. Przeznaczony dla "społeczności linuxowej", czyli użytkowników domowych, SuSE Desktop będzie oferowany wraz z usługami wsparcia technicznego dostępnymi przez 90 dni. Dla porównania, dla korporacyjnego Novell Linux Desktop usługi wsparcia technicznego będą dostępne przez rok w cenie systemu. Przedłużenie o kolejny rok ma kosztować ok. 50 USD.

Firma nie zdecydowała jeszcze, w jaki sposób usługi będą świadczone - przez zespół w centrali czy specjalistów zatrudnionych w lokalnych biurach Novella. Decyzja będzie podjęta wkrótce. W najbliższym czasie ma się także wyjaśnić, komu Novell powierzy misję oferowania komputerów z zainstalowanym systemem Linux. Rozmowy prowadzone z lokalnymi producentami nie przyniosły jeszcze rezultatów, ale Novellowi wciąż bardzo na tym zależy.

Niedawno na instalowanie SuSE Linux Enterprise Server na serwerach dał się namówić Dell - firma będzie oferować ich instalację na urządzeniach jedno- i dwuprocesorowych (modele: PowerEdge 1850, 2800 oraz 2850). Licencja na SLES 9 ma kosztować 150 euro (lub 230 euro w przypadku instalacji na serwerze z dwoma procesorami). Przez cały okres eksploatacji użytkowników będzie wspierać Dell Services.

Od listopada br. rusza także zmodernizowana wersja programu partnerskiego Novella. Firma wprowadza jednolity program partnerski zamiast dotychczasowych dwóch - oddzielny dla partnerów Novella i dla SuSE. Zmienione zostanie również nazewnictwo na obowiązujące w USA (Silver, Gold i Platinum).

W drugoplanowej roli

Zaangażowanie firmy w ruch open source i promowanie Linuxa nie dziwi. Przeniesienie usług na platformę Linux pozwoli użytkownikom OES na łatwe uruchamianie np. aplikacji SAP czy Oracle. Możliwości tego typu pozostawały dotychczas niedostępne dla użytkowników NetWare.

Przejęcie SuSE Linux stworzyło firmie szansę na dostęp do rzeszy programistów. Większość informatyków piszących dla NetWare dawno opuściła firmę na rzecz konkurencyjnych rozwiązań. Tymczasem to właśnie programiści decydują o sukcesie platformy systemowej, i jest to jedna z poważniejszych korzyści, jakie Novell odniósł z tej transakcji.

Przedstawiciele Novella zaprzeczają, jakoby firma miała zaprzestać rozwoju NetWare. Według nich NetWare jest krytycznym elementem infrastruktury informatycznej dla wielu milionów użytkowników, dlatego jest i będzie stanowić jeden z filarów OES. Będzie tak dopóty, dopóki nie zmienią się potrzeby klientów. Nie można jednak wykluczyć, że zmienią się bardzo szybko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200