Ofensywa Suna

Sun chce przekonać klientów, partnerów i analityków o swoim dynamicznym rozwoju i o tym, że odrobił pracę domową. "W czasach spowolnienia gospodarczego nie byliśmy w stanie dostarczyć takich produktów jakich oczekiwał rynek. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej" - mówi szef firmy Jonathan Schwartz. Znaczne poszerzenie oferty koncernu ma być receptą na wzrost przychodów. Na najbliższe tygodnie Sun zapowiedział wiele premier.

Zarzucenie rynku nowymi produktami to nie wszystko, wykazują analitycy. Owszem, klienci będą mieli większy wybór, ale Sun musi wyraźniej określić w jaki sposób zamierza konkurować z innymi dostawcami. Zdaniem specjalistów nie wystarczą tu działania typu - udostępnienie Solaris na platformę x86. Zarząd Sun Microsystems zauważył, że koncern stracił część rynku na rzecz systemów Linux/Intel. Aby temu zapobiec firma oferuje teraz 50-proc. zniżki na Solaris, dla firm użytkujących Linuksa. Sun chce także powstrzymać migracje w kierunku platform intelowskich. Koncern zaoferował specjalne warunki finansowania firmom które zdecydują się wymienić użytkowane serwery z procesorami Xeon, na podobnej klasy serwery Sun Fire z układami AMD Opteron. Nowością w ofercie firmy są także serwery Sun Fire V490 i V890 wyposażone w dwurdzeniowe procesory UltraSprac IV. Maszyny te - według zapewnień koncernu - cechować ma dwukrotny wzrost wydajność w porównaniu ze starszymi modelami - V480 i V880. "Wraz z V890 klienci otrzymają ośmioprocesorowy serwer o mocy platformy szesnastoprocesorowej" - zapewnia Andy Ingram, jeden z szefów działu procesorów i produktów sieciowych w Sun Microsystems.

Sun nie zapomina także o rynku usług. W ramach oferty [email protected] firma chce wynajmować moc obliczeniową. Ceny ustalono wstępnie na 0,79 USD za godzinę pracy pojedynczego procesora. Jonathan Schwartz nie ujawnił jednak kiedy usługi będą dostępne.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Eskalacja naruszeń danych o zdrowiu napędza wydatki na cyberbezpieczeństwo w sektorze urządzeń medycznych

Na przyszły miesiąc zaplanowano premierę systemu Solaris 10. Najnowsza wersja sztandarowego produktu Suna oferować ma setki ulepszeń - m.in. nowy zaawansowany system partycjonowania wraz z możliwością uruchomienia do 4 tys. wirtualnych instancji systemu (tzw. "Grid Containers"). Rozwiązanie ma zwiększyć zainteresowanie wykorzystaniem systemu Solaris na platformach x86. W Solaris 10 dostępna będą także nowe mechanizmy typu "self-healing" - predykcji awarii i samonaprawy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200