Ofensywa Anonymous: tym razem wymazali 65 TB danych Rosawiacji

W tym tygodniu olbrzymi atak hakerski zniszczył infrastrukturę rosyjskiego regulatora lotów, Rosawiacji. Zniknęły wszystkie kluczowe dokumenty: rejestracja i certyfikacja samolotów oraz e-maile. Nie ma nawet backupu. Podejrzany jest kolektyw Anonymous.

Ofensywa Anonymous: tym razem wymazali 65 TB danych Rosawiacji

Ahmed Muntasir / Pexels

Hakerzy przypuścili swój atak w sobotę, 26 marca, łącznie wymazali 65 terabajtów i wyłączyli stronę internetową Rosawiacji – favt.ru. Rosawiacja to Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego.

Cyberatak spowodował usunięcie z serwerów wszystkich dokumentów, plików, danych rejestracyjnych samolotów i poczty elektronicznej.

Zobacz również:

  • Kolejne przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych do 31 maja 2023 r.
  • Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla

Oficjalnie Rosawiacja niczego nie potwierdza, ale zrzuciła winę na czasowy brak dostępu do Internetu i awarię systemu elektronicznego obiegu dokumentów Rosawiacji, który przestawił się na wersję papierową: wymiana informacji będzie odbywać się za pośrednictwem kanału AFTN (dla pilnych krótkich wiadomości) i poczty.

Kierownictwo Rosawiacji intensywnie szuka duplikatów utraconych dokumentów. „Aviation Herald" napisał, że nie istnieje żadna kopia zapasowa tych danych z powodu braku środków w rosyjskim Ministerstwie Finansów.

Wieść głosi, że tak skuteczny atak hakerski był możliwy dlatego, że firma LLC InfAvia, która zajmuje się utrzymaniem infrastruktury informatyczną Rosawiacji nie do końca wywiązywała się ze swoich obowiązków. Do biur regulatora weszły prokuratura i FSB.

Również 26 marca Anonymous upublicznili dane Banku Centralnego Rosji.

Źródło: Aviation24

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200