Odwołanie Google oddalone

Firma Google odwołała się od wyroku Unii Europejskiej, która nałożyła na nią cztery lata temu grzywnę w wysokości 4 mld USD za nieprzestrzeganie w Europie prawa antymonopolowego. W tym tygodniu zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który odwołanie to w całości oddalił.

Tym samym Trybunał w dużej mierze potwierdził decyzję Komisji Europejskiej, że Google nałożył niezgodne z prawem ograniczenia na producentów androidowych urządzeń mobilnych i operatorów sieci komórkowych, co miało na celu umocnienia dominującej pozycji Google w tak ważnym segmencie tego rynku, jak wyszukiwarki.

UE zarzucała firmie Google, że wykorzystują swoją dominującą pozycje na rynku w obszarze systemów operacyjnych zarządzających urządzeniami mobilnymi. Chodziło oczywiście o system Android i amerykański gigant technologiczny został ukarany grzywną przez europejski organ nadzoru konkurencji za nadużywanie swojego dominującego mobilnego systemu operacyjnego Android w celu utrwalenia popularności aplikacji i usług Google.

Zobacz również:

  • Webcon łączy siły z MCI Capital
  • Google zapłacił miliardy za to, aby być domyślną wyszukiwarką na różnych urządzeniach
  • UE ukarała TikTok olbrzymią karą

Decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zapadła prawie rok po tym, jak firma przegrała kolejne odwołanie od unijnej grzywny w wysokości 2,8 miliarda dolarów, na mocy której Google promował własną usługę zakupową w swoich wynikach wyszukiwania. Google uzyskało co prawda obniżkę grzywny o 5% w wyniku wcześniejszego odwołania, ale i tak pozostaje to największą karą antymonopolową nałożoną przez europejskiego regulatora konkurencji na pojedynczą firmę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200