Odtwarzacze HD DVD opóźnione

Czytniki dysków optycznych w technologii HD DVD firmy Toshiba, których premiera na japońskim rynku była pierwotnie zakładana na koniec tego roku, ostatecznie trafią do sprzedaży w późniejszym terminie. Przyczyną opóźnienia stała się konieczność wyposażenia napędów w mechanizmy ochrony materiałów zapisanych na nośnikach optycznych przed nieautoryzowanym kopiowaniem.

Koncern Toshiba jeszcze we wrześniu br. zapowiedział, że zachodzi prawdopodobieństwo, iż japońscy klienci nie doczekają się premiery odtwarzaczy dysków HD DVD przed końcem roku. Urządzenia te muszą bowiem zostać wyposażone w obsługę systemu zabezpieczeń AACS (Advanced Access Content System).

Trudno szacować, kiedy wszystkie kwestie związane z implementacją mechanizmów AACS zostaną rozwiązane. Rzecznik Toshiby przekonuje jednak, iż opóźnienie nie powinno być zbyt długie: na rynku japońskim pierwsze odtwarzacze powinny być dostępne w styczniu 2006 r., a w Stanach Zjednoczonych - na przełomie lutego i marca (a przynajmniej Toshiba dołoży starań, aby wspomnianych terminów dotrzymać).

Pewne jest natomiast, że to właśnie użytkownicy z Kraju Kwitnącej Wiśni jako pierwsi na świecie otrzymają możliwość przetestowania odtwarzaczy HD DVD "w warunkach bojowych".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200