Odstraszający protokół

Producenci ostrożnie wypowiadają się o trzeciej wersji protokołu SNMP

Producenci ostrożnie wypowiadają się o trzeciej wersji protokołu SNMP.

Podczas ostatniej edycji targów Networld+Interop producenci ostrożnie prezentowali pierwsze prototypowe produkty, wykorzystujące protokół SNMP w wersji 3. Rezerwa ta wynikała z tego, iż wielu z nich poczyniło duże inwestycje w drugą wersję tego protokołu, której proces standaryzacji nie zakończył się pomyślnie. Toteż żadna z liczących się firm nie ujawniła terminu wprowadzenia na rynek rozwiązania opartego na najnowszej wersji tego protokołu.

Promotorami SNMP wersji 3 są firmy Cisco Systems, IBM i Hewlett-Packard. Podczas N+I prezentowały one zalety tego protokołu odróżniające go od starszych implementacji: nowe poziomy zabezpieczeń i administrowania urządzeniami obsługującymi SNMP 3. Teoretycznie funkcje te powinny znaleźć się już w drugiej wersji protokołu SNMP, ale wewnętrzne konflikty w grupie roboczej komitetu normalizacyjnego IETF, odpowiedzialnej za ratyfikację standardu, poróżniły autorów specyfikacji i grupa robocza się rozpadła. Uniemożliwiło to zatwierdzenie planowanej wcześniej wersji tego standardu.

W ubiegłym roku powołano nową grupę roboczą, która w styczniu br. udostępniła pełną specyfikację standardu SNMP w wersji 3. Producenci nie przyjęli go jednak z entuzjazmem.

Sceptyczni giganci

Hewlett-Packard nie zamierza dołączyć obsługi protokołu SNMP w wersji 3 do nowej wersji pakietu OpenView Network Node Manager, którego premiera zapowiadana jest na III kwartał br. "Zawiedliśmy się na drugiej wersji SNMP - mówi Peter Houck z działu OpenView Software Division firmy Hewlett-Packard. - Dużo w nią zainwestowaliśmy, a ratyfikowany protokół był znacznie uboższy niż zapowiadany".

Dlatego też HP na razie wstrzymuje się od rozwijania produktów bazujących na nowej wersji protokołu SNMP. Zamierza natomiast licencjonować gotowe oprogramowanie agenta SNMP v3, pełniącego funkcję proxy od firmy SNMP Research. Ma on unikalną cechę, umożliwiającą mu z jednej strony komunikowanie z urządzeniami sieciowymi za pośrednictwem SNMP v3, z drugiej - przekazywanie nadsyłanych danych do pakietu OpenView w standardzie SNMP v1. Dzięki temu OpenView nie będzie musiał bezpośrednio obsługiwać SNMP v3, by móc komunikować się z urządzeniami, korzystającymi z tej wersji protokołu.

IBM, Cisco, Bay Networks i BMC Software także nie podają terminów udostępnienia produktów obsługujących trzecią wersję SNMP. Niemniej poinformowały, że już pracują nad takimi produktami. IBM zamierza wdrożyć nową wersję SNMP w swoich urządzeniach sieciowych i oprogramowaniu, BMC zaś - w aplikacji Patrol.

Jedynym producentem, który podczas N+I wyraził pełne poparcie dla SNMP v3 i określił datę premiery urządzeń wykorzystujących ten protokół, jest praktycznie nie znana w Polsce firma Liebert, produkująca zasilacze awaryjne. Jej pierwsze UPS-y, osiągalne poprzez SNMP v3, będą dostępne pod koniec br.

Nieuzasadnione obawy

Obawy producentów wobec nowej wersji protokołu SNMP nie do końca są uzasadnione. Podczas prezentacji przeprowadzonej na konferencji N+I bezproblemowo przebiegała komunikacja (wymiana komunikatów "get", "set", "trap") między urządzeniami wykorzystującymi SNMP v3 a urządzeniami pracującymi z wykorzystaniem starszych wersji tego protokołu. Jedyną wadą stosowania mieszanych wersji agentów i menedżerów SNMP jest niemożność korzystania z zaawansowanych mechanizmów autoryzacji, dostępnych wyłącznie w SNMP v3.


TOP 200