Odporne na użytkownika

Towarzystwo Ubezpieczeniowe PBK SA zdecydowało się na korzystanie z terminali Windows. Dzięki temu znacznie obniżono koszty zarządzania.

Towarzystwo Ubezpieczeniowe PBK SA zdecydowało się na korzystanie z terminali Windows. Dzięki temu znacznie obniżono koszty zarządzania.

Pod koniec ubiegłego roku Towarzystwo Ubezpieczeniowe PBK SA (TU PBK) zadecydowało, że w związku z wdrożeniem systemu ubezpieczeniowego w swoich oddziałach potrzebuje "z dnia na dzień" kupić i zainstalować ponad 100 nowych komputerów. Dotychczasowa ich liczba była niewystarczająca, gdyż - oprócz prac biurowych - pracownicy TU PBK musieli mieć dostęp również do nowo instalowanego systemu wykorzystywanego przy rozliczaniu się z agentami ubezpieczeniowymi i klientami - APPPO (Automatyzacja Podstawowych Procesów i Prac Oddziałów).

Alternatywa dla PC

"Napotkaliśmy jednak bardzo poważny problem, związany z realizacją projektu. Zastanawialiśmy się, jak zainstalować dużą liczbę komputerów nie zwiększając jednocześnie zatrudnienia w dziale informatycznym. Nowi pracownicy musieliby zająć się serwisem komputerów" - mówi Marek Wiśniowski, pełnomocnik zarządu ds. organizacji i zarządzania w Towarzystwie Ubezpieczeniowym PBK SA, szóstej co do wielkości firmie sprzedającej ubezpieczenia majątkowe. "Gdybyśmy chcieli kupić tradycyjne komputery, bylibyśmy zmuszeni do opóźnienia prac, związanych z wdrożeniem systemu ubezpieczeniowego" - dodaje.

Szukano przede wszystkim takiego rozwiązania, które byłoby "odporne na użytkowników", tak aby ograniczyć wysiłek administratora systemu komputerowego. Informatycy TU PBK chcieli, aby przyjęty system umożliwiał zdalną diagnostykę i rekonfigurację.

Pierwszą z rozważanych możliwości był zakup kolejnych komputerów PC i wykorzystanie narzędzi do zarządzania nimi, takich jak System Management Server i Zero Administration Windows Microsoftu. Drugie to zainstalowanie NetPC. "Ze względu na koszty związane z wdrożeniem poszczególnych rozwiązań zdecydowaliśmy się na kupienie systemu WinFrame i terminali WinTerm" - stwierdza Marek Wiśniowski.

Porównywalna cena

W TU PBK przyznają, że cena systemu komputerowego amerykańskiej firmy Citrix porównywalna jest z kosztem komputera typu desktop. Zaletą jest jednak to, że użytkownicy nie mogą w terminalach WinFrame niczego zmieniać na własną rękę. Korzystają z tak skonfigurowanej maszyny, jaką przekazał im do dyspozycji administrator. Alternatywą dla WinFrame mogły być komputery sieciowe, lecz pomysł ten szybko zarzucono, gdyż na polskim rynku nie ma tego typu maszyn i brak jest dla nich oprogramowania. "Jedyny istniejący pakiet biurowy jest w wersji angielskiej i podobno nie działa zbyt szybko" - komentuje pełnomocnik zarządu ds. organizacji i zarządzania w TU PBK.

Podział prac

Przyjęcie rozwiązania Citrix nie oznaczało rezygnacji z wykorzystywanych dotychczas terminali i komputerów PC. Z zainstalowanych wcześniej w TU PBK komputerów PC użytkownicy korzystają nadal. "Na terminalach WinFrame pracują osoby, mające dostęp do pakietu biurowego Microsoft Office. Na PC zaś ci, którzy korzystają z oprogramowania ubezpieczeniowego APPPO" - mówią przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej.

W każdym z 17 oddziałów Towarzystwo Ubezpieczeniowe PBK uruchomi serwer z systemem WinFrame oraz terminale WinTerm. Ponadto każdy ma już serwer Windows NT, na którym działają podstawowe aplikacje i gdzie znajdują się wszystkie pliki i dokumenty. Poprzez protokół ICA3, z którego korzysta system WinFrame, stanowiący tzw. warstwę prezentacyjną, użytkownicy terminali otrzymują informacje o zmianach po stronie serwerowej. "Można właściwie porównać kupione przez nas terminale WinTerm do monitorów telewizyjnych. ICA3 wysyła bowiem informacje, jak powinien wyglądać nasz ekran" - mówią przedstawiciele firmy.

Jak twierdzi Marek Wiśniowski, dzięki zastosowaniu terminali można obecnie z warszawskiej centrali zarządzać zdalnie każdym z ponad 100 zainstalowanych w Polsce terminali. Odbywa się to poprzez tradycyjny modem, dzięki któremu administratorzy łączą się z każdym oddziałem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200