Odległe problemy

Zmiany sprzed trzech tygodni w kierownictwie korporacji Sun Microsystems nie mają wpływu na działalność polskiego oddziału firmy. Sun w Polsce z roku na rok notuje wzrost przychodów. Partnerzy z zadowoleniem witają wprowadzone w ostatnim czasie innowacje sprzętowe.

Zmiany sprzed trzech tygodni w kierownictwie korporacji Sun Microsystems nie mają wpływu na działalność polskiego oddziału firmy. Sun w Polsce z roku na rok notuje wzrost przychodów. Partnerzy z zadowoleniem witają wprowadzone w ostatnim czasie innowacje sprzętowe.

Sun kończy rok rozrachunkowy w czerwcu, zatem roczne wyniki finansowe polskiego oddziału poznamy dopiero w lipcu. Spółka ujawnia tylko wybrane dane za rok kalendarzowy 2005. Przychody Sun Microsystems Poland wzrosły w tym okresie o 12%. Wzrost zamówień wyniósł 30%. Obok telekomunikacji, bankowości i przemysłu - segmentów, które stanowią trzon przychodów Suna w Polsce, spółka wyraźnie wzmacnia obecność na rynku małych i średnich przedsiębiorstw. "Nasze obroty z tego rynku rosną gwałtownie. Wystarczy wspomnieć, że sprzedaż serwerów z procesorami AMD Opteron w roku 2005 podwoiła się" - mówi Łukasz Świątek, odpowiedzialny za komunikację korporacyjną w polskim oddziale Sun Microsystems.

Partnerzy chwalą technologie

Informację o odejściu Scotta McNealy, założyciela i wieloletniego dyrektora wykonawczego Suna, polscy partnerzy spółki przyjęli bez większych emocji. Tak wynika z rozmów, które z nimi przeprowadziliśmy.

Rozwojem kanału partnerskiego Sun Microsystems zajmuje się spółka DNS Polska. Wspiera polskich partnerów począwszy od działań czysto logistycznych (magazyn towarów Sun w Niemczech), poprzez utrzymywanie magazynu towarów demonstracyjnych oraz organizowanie szkoleń i konferencji. "Partnerzy Sun Microsystems na bieżąco starają się aktualizować wiedzę na temat zmian zachodzących w spółce. Obecnie większość pytań partnerów dotyczy jednak najnowszych rozwiązań Sun Microsystems, które znowu zaskakują innowacyjnością" - mówi Artur Malinowski, kierownik linii produktów Sun RISC & Storage w DNS Polska.

Najwięcej pochwał Sun zebrał za wprowadzenie na polski rynek serwerów z procesorami AMD oraz za nową rodzinę wielordzeniowych procesorów UltraSparc. W ocenie Łukasza Winiarskiego, dyrektora pionu programu i wsparcia produktowego Solidex, Sun potrafił pozbierać się po gwałtownym zaostrzeniu konkurencji cenowej, która była następstwem załamania się koniunktury na rozwiązania IT sprzed kilku laty. "Wprowadzenie do oferty serwerów opartych na procesorach AMD Opteron, a także wielordzeniowych procesorów T1 i serwerów T2000, uzupełnionych nowoczesnym systemem operacyjnym SOLARIS 10, spowodowało znaczny wzrost konkurencyjności produktów Sun Microsystems poprzez atrakcyjną cenę urządzeń przy bardzo dużej wydajności" - uważa Łukasz Winiarski.

W 2005 r. DNS Polska koncentrował się na pozyskiwaniu partnerów zainteresowanych sprzedażą serwerów Suna z procesorami AMD. W ciągu minionych 12 miesięcy firma zawarła ok. 100 umów partnerskich. Wysiłek włożony w promocję serwerów z procesorami AMD docenia Jarosław Rydz z firmy Transition Technologies, która zajmuje się sprzedażą rozwiązań Suna przede wszystkim w sektorze energetycznym. "Dzięki serwerom z procesorami AMD możemy obniżyć koszt wdrożeń i być bardziej konkurencyjni wobec innych firm stosujących rozwiązania oparte na procesorach Intel" - mówi Jarosław Rydz.

Jednym z najstarszych partnerów Sun Microsystems jest warszawski Comp. "Użytkowników Suna cechuje lojalność wobec rozwiązań firmy" - przyznaje Hubert Gajek z Comp SA. "Mniej więcej od roku mamy dla nich nowocześniejsze i bardziej wydajne platformy. Zainteresowanie Sunem wynika także z intensywnego rozwoju systemu Solaris, który w wersji 10 został udostępniony za darmo" - dodaje. Sun stara się upowszechnić system operacyjny Solaris jako środowisko niezależne od dostarczanego sprzętu. W Polsce spółka zorganizowała stałe centra w ośrodkach naukowych, z których można pobrać Solaris 10, m.in. z serwerów TASK, WCSS i ICM.

Rok odbudowy

Polski Sun nie ujawnia rynkowych udziałów w segmencie serwerów i pamięci masowych. Dodaje, że zestawienia firm analitycznych traktuje jako mocno szacunkowe i nie do końca miarodajne. "Zgodnie z procedurami korporacyjnymi, nie podajemy danych lokalnych dotyczących zarówno liczby sprzedanych sztuk, jak i wartości" - mówi Łukasz Świątek.

Wśród nowości, z którymi Sun wiąże nadzieję na ten rok, przedstawiciele firmy wymieniają rodzinę serwerów Galaxy z dwurdzeniowymi procesorami AMD Opteron (w skład której wchodzą modele Sun Fire X4100, Sun Fire X4200, Sun Fire X2100) oraz nowe małe macierze obsługujące różne platformy Unix, Linux, Windows. Wraz z odświeżeniem oferty terminali thin client Sun chciałby także sprzedawać urządzenia SunRay 2. "Jak wskazują przykłady z zagranicy cena rzędu kilkuset złotych za terminal wydaje się być atrakcyjną ofertą np. na rynku edukacyjnym" - mówi Łukasz Świątek.

Na rynku pamięci masowych Sun stoi przed zadaniem przygotowania partnerów do sprzedaży rozwiązań, które pojawiły się w ofercie po przejęciu firmy StorageTek. W opinii Suna, ten uznany producent rozwiązań pamięci masowych nie miał dotychczas silnej reprezentacji partnerskiej.

W segmencie oprogramowania Sun oferuje m.in. Java Enterprise System. "Do tej pory rozwiązania te cieszyły się największym zainteresowaniem wśród firm telekomunikacyjnych i instytucji finansowych. Teraz będziemy starali się wyjść z ofertą do innych branż" - zapowiada Łukasz Świątek. Partnerem Suna jest m.in. krakowska firma WebService z grupy Solidex - na mocy umowy zawartej w marcu br. uzyskała status Solution Associate w obszarze Sun Java Enterprise System. Globalne inicjatywy open source Sun Microsystems na polskim rynku mają przełożenie w postaci współpracy ze środowiskami OpenOffice w zakresie lokalizacji pakietu StarOffice 8.0. Na polski rynek powinien trafić w czerwcu br.

Sprzedaż oprogramowania stanowiła 20% przychodów firmy w ubiegłym roku. Obroty Suna wzrosły we wszystkich liniach biznesowych, zaś największe wzrosty miały miejsce w szeroko rozumianych usługach (serwisowych, poserwisowych i konsultingu). "Udział usług w przychodach przekracza już 50%" - mówi Łukasz Świątek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200